Yerelin Sesi

Burak Oğuz Üçüncü Kez Hakim Karşısına Çıktı!

Burak Oğuz Üçüncü Kez Hakim Karşısına Çıktı!
21 Mayıs 2020 - 16:20

Burak Oğuz üçüncü kez hakim karşısına çıktı!

 

Urla Belediye Başkanı iken hakkında yürütülen FETÖ/PDY soruşturması sonrası tutuklanarak cezavine konulan CHP’li Burak Oğuz üçüncü kez hakim karşısına çıktı.

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan eski Urla Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Burak Oğuz’un yargılanmasına devam edildi.

İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla yargılanan tutuklu sanık Oğuz, pandemi süreci nedeniyle duruşmaya, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel ve Kamil Okyay Sındır, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Burak Oğuz’un eşi Burcu Oğuz ve avukatları da hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı, duruşmada sadece tutukluluk incelemesi yapılacağını ifade etti. İddia makamı, Oğuz’un tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaa verdi.

Tutuklu sanık Oğuz, savunmasında, hakkındaki suçlamaları ilk girdiği sorguda öğrendiğini savundu.

Burak Oğuz savunmasını yaparken ‘Ticari hayatımın getirdiği ilişkiler nedeniyle defterlerini tuttuğum şirketler arasında FETÖ’cü kişiler olmasından dolayı buradayım’ diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Kendisine yöneltilen suçlamaları reddedi

Burak Oğuz FETÖ soruşturması nedeniyle devlet memurluğu görevlerinden ihraç edilen bazı isimlerin kendi muhasebe bürosunda çalışması ile ilgili olarak ise “Ercan Aldemir, Lokman Uçan ve Hakkı Güzel isimli kişilerle biz kendi aramızda sözleşme yaptık. Bu bir teşvik sözleşmesi idi. Onun belgesini mahkeme heyetine teslim ettik. Kişilerin haklarında yakalama kararı olduğunu bilmiyordum. 2017’nin Mayıs ayında yakalama ve arama kararı çıkan bir kişi ile 24 Nisan 2018’de sözleşme imzalamışım. Ben bu kişilerin durumlarını bilsem yapar mıyım? Ticari olarak ve para kazanmak için bu işi yaptım. Müşteri de kazandım. 2017-2019 tarihleri arasında bu kişilerle yaptığım işlerden kazandığım para 179 bin TL’dir. Bu da sürecin tamamen ticari ilişki olduğunun göstergesidir. 21 tanık ifadesinden sadece 3’!ü aleyhime ifade verdi. Mutlu Tuncer ve Önder Şengüler, benimle ilgili ‘FETÖ bağlantısını bilmiyoruz’ dediler. Sadece Melih Çamkıran iddialarda bulundu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Bir an önce tahliye istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Oğuz’un avukatları Umut Köroğlu ve Hüseyin Kelleci’ye de görüşlerini sordu. Avukat Köroğlu, “Müvekkilimizin FETÖ ile irtibatına dair net bilgiler yok. ByLock kullanmıyor, herhangi bir dijital tespit yapılmış değil. Banka hesap numarası yok. Gizli yerlerde sohbet yapmamış. 450 şirketten sadece 8’inin FETÖ ile irtibatı var. Bunlarında ne olduğu zaten belli… Bir belediye başkanı sözleşme yaptığı kişileri FETÖ’cü olduğunu bilse telefonunu veriri mi? Üniversite mezunu, rekor oy alıp seçilmiş bir belediye başkanının kaçma şüphesi yoktur” dedi.

Oğuz’un avukatları da tahliye talebinde bulundu. Tahliye istemi reddedildi.

Mahkeme heyeti,  Oğuz’un tutukluluk halinin devamına ve bazı tanıkların dinlenilmesine karar vererek duruşmayı 19 Haziran’a erteledi.

31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde CHP’den Urla Belediye Başkanı seçilen İbrahim Burak Oğuz, FETÖ’ye üye olduğu iddiasıyla 16 Aralık 2019’da tutuklanmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.