Buket Salıcı'nın Kaleminden: Türkiye'de Kadın ve Siyaset - Yerelin SesiYerelin Sesi

27 Ekim 2021 - 22:54

Buket Salıcı’nın Kaleminden: Türkiye’de Kadın ve Siyaset

reklam reklam
Buket Salıcı’nın Kaleminden: Türkiye’de Kadın ve Siyaset
Son Güncelleme :

17 Eylül 2021 - 10:35

82 views
reklam

Türkiye’de Kadın ve Siyaset

Ülke olarak biz hala kadının toplumdaki yerini tartıştığımız zamanda 10 Aralık 2019 günü bir haber aldık: Finlandiya’nın yeni başbakanı 34 yaşında genç bir kadın olan Sanna Marin olmuştu. Bununla da kalmayıp yeni hükümette 19 bakandan 12’si kadın ve her biri kadınların liderlik ettiği dört partiden oluşan bir koalisyonla ülke yönetilecekti.

TBMM’de 600 milletvekili arasından %17’sinin kadın olması, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç kadın cumhurbaşkanı bulunmaması, sadece 1 kadın başbakan bulunması üzücü bir gerçektir.

İşsizliğin sebebi olarak kadınların iş talepleri olmasına bağlayan erkek egemen zihniyeti bu anlayışını siyaset alanında daha da derinleştirmektedir. Seçme ve Seçilme hakkını almada dünyaya fark atan Türk kadını siyasette hak ettiği yeri bir türlü alamıyor. Bunun için temel şart hukukun desteğidir.

Erkek egemen zihniyetinde şöyle bir düşünce vardır: ‘’Ne işi var kadının siyasette, ona mı kaldı ülkeyi yönetmek? Yemek yapsın, çocuk yapsın, kocalarına hizmet etsin.’’ Bence artık halkımızın kadın siyasetçilere ve kadın adaylara bir sempatisi bulunmaktadır. Kadınlar siyasette olduğu zaman siyasi üslubun değişeceğine, daha doğru kararlar alınacağına ve yolsuzlukların azalacağına inanmaktalar.

Yüce Atatürk’ün dediği gibi ‘’İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir.Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin.?’’

Buket Salıcı

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam