Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Bugünden İtibaren Tüm Hastaneler Pandemi Hastanesi İlan Edildi

Bugünden İtibaren Tüm Hastaneler Pandemi Hastanesi İlan Edildi
468 views
20 Mart 2020 - 18:59

Bugünden İtibaren Tüm Özel ve Vakıf Hastaneleri Pandemi Hastanesi İlan Edildi

 

Sağlık Bakanlığı Beklenen Genelgeyi Yayınladı

Chp Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil Genelgeyi kişisel Twitter hesabından yayınladı.

Dr. Ceyhun İrgil sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

“Evet oldu Sağlık Bakanlığı beklenen genelgeyi yayınladı Bugünden itibaren tüm Özel ve Vakıf hastaneleri PANDEMİ yani salgın hastanesi ilan edildi Bu andan itibaren özel – resmi hastane ayırımı yok Bu Türk Sağlık sisteminde bir ilk olarak tarihe geçti” dedi.

Genelgenin ilk iki maddesi şöyle:

1.Sağlık kurumlarına müracat eden hastaların Covid-19 tanısı kesinleşinceye kadar, Sağlık Bakanlığı hastaneleri, Devlet ve Vakıf Üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur.

2. Madde Bünyesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları ,İç Hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler Pandemi hastanesş olarak Kabul edilir.

– Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir.

– Pandemi hastanesi; COVID-19 tanısı almış (Testi pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.

3. Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan pandemi eylem planına göre, pandemi genel koordinasyon ekibi oluşturulmalıdır.

4. Pandemi hastanelerinde; Pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir.

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.