Yerelin Sesi

“Bu Proje İzmir’e Kimliğini Kaybettirir”

“Bu Proje İzmir’e Kimliğini Kaybettirir”
27 Mayıs 2020 - 11:56

“Bu Proje İzmir’e Kimliğini  Kaybettirir

 

Haber: Murat ERVİN

Çeşme Turizm Bölgesi projesiyle ile ilgili İzmir Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, bu alana yapılması planlanan tesislerin hiç birinin koruma statüsündeki bir alana inşa edilemeyeceğini söyledi. Kurul adına açıklama yapan İzmir Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman, “Bu proje İzmir’in kent kültürünü ve kimliğini kaybettirir” dedi.

NE KAMUYA, NE DOĞAYA
Söz konusu projenin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve yürürlükteki yasal mevzuata aykırı olması nedeniyle uygulanabilir olmadığının belirtildiği açıklamada kamu ve doğa yararına da uygun olmadığının altı çizildi. Projeyle ilgili fiziblite raporunun hazırlandığının söylenmesine karşın kendilerinin bu raporları göremediklerini vurgulayan İzmir Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman, “Bizler de kendi hazırlayacağımız raporları yanımıza alarak herkesin kapısını çalacağız” ifadelerini kullandı.

ANAYASA VE YASALARA AYKIRI
Bu projenin Yarımadanın yaklaşık yüzde 55’ini kapsadığına dikkat çeken Başkan Kahraman, “Bu alan içinde nadir ve endemik türler barındıran, kendine has yaban hayatı ve habitatlar oluşmuş uluslararası öneme haiz doğal ve bakir, korunması gereken alanlar var. Bu alanlarda turizm ve benzeri amaçlı tesislerin yapılmasına izin verilmesi, bölgenin büyük çapta zarar görmesini kaçınılmaz hale getirecek olup, taraf olduğumuz Biyolojik Çeşitlilik Yasası’na ve anayasaya aykırı bir uygulama olacaktır” diye konuştu.

Bu bölge için düşünülen planların başta yarımada olmak üzere İzmir’in geleceğini ilgilendiren son derece tehlikeli bir müdahale olduğunun ve geri dönülmez sonuçlar doğurabileceğinin altının çizildği açıklamada Başkan Kahraman şunları söyledi:

“İZMİRLİLER KULLANAMAYACAK”
“Parsel bazında tahsis yöntemiyle ihale edileceği belirtilen alanların özel mülkiyetin kullanımına verilmesi ve kamu kullanımından alınması başta Anayasa olmak üzere ilgili tüm mevzuata aykırıdır. Buraların özel kullanıma tahsis edilmesi ve buranın ‘üst düzey gelir grubuna’ yönelik olacağının söylenmesi İzmir halkının buradan yararlanamayacağı anlamına gelmektedir.

“KENT KÜLTÜRÜ, KİMLİĞİ YOK OLUR”
Yarımadanın önemli bir bölümünü yapılaşmaya açacak böyle bir proje, İzmir’i kısa sürede çok büyük bir nüfus yoğunluğu ile karşı karşıya bırakacağı gibi olağanüstü nüfus artışı kent kimliği ve kent kültürünü yok edecektir. Bakanlık sunumunda; proje kapsamında 100 bin kişilik bir istihdam öngörülmekte ve hastaneler, tema parkları gibi tesisler yapılacağı belirtilmekte. Yeni bir şehir yaratılması anlamına gelen bu durum en az 4 milyon metrekarelik inşaat alanı oluşturacak ve doğanın koruma/kullanma dengesinde geri dönüşü olmayan kayıplara neden olacak.

“KAMU YARARI DA YOK”
Proje kapsamında yapılması planlanan golf sahaları bile tek başına en az 15 milyon metreküp su tüketecek ve bununla birlikte bu alanların devamlılığını sağlamak için kullanılacak ola kimyasal gübre ve ilaç takviyeleri yüksek oranda su ve toprak kirliliğine sebep olacaktır. Proje kapsamında ihtiyaç duyulan suyun mevcut kaynaklardan sağlanacağı, ilave ihtiyacın ise deniz suyunun arıtılacağı belirtilmiştir. Fakat bu çok maliyetli olacağından kamu yararı da taşımamakta.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi