Yerelin Sesi

Bu Festival, Eve Sığacak

Bu Festival, Eve Sığacak
02 Nisan 2020 - 10:52

Bu festival, eve sığacak

 

Koronavirüs salgını nedeniyle Alaçatı Ot Festivali’nin iptal edilmesi üzerine harekete geçen Alaçatı Turizm Derneği’nin kadın üyeleri “Evde Ot Festivali” yapacak. 10-12 Nisan tarihleri arasında Mutfağa girecek Alaçatılı şefler, kendi tarifleriyle yemek pişirirken 1 dakikalık videolar hazırlayacak.

Alaçatı Turizm Derneği Üyesi Zeynep Boneval, geleneksel ot festivalinin iptal olması üzerine harekete geçtikylerini, yöreye özgü ot yemeklerini kendi evlerinde festival havazında yaşayıp paylaşmak istediklerini vurguladı. Alaçatılılar olarak binbir çeşit ot ile sağlıklı yemekler pişirdiklerini söyleyen Boneval, “Eve sığdıracağımız festival ile Alaçatı ve civar köylerdeki mutfak aşığı herkes kollarını sıvayacak. Türkiye’yi online olarak mutfaklarımızda misafir edeceğiz. Alaçatı mutfaklarından gelen nefis kokular her yeri saracak” dedi.

“ELİ KAŞIK TUTAN HERKES”

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu ise Alaçatı’da eli kaşık tutan herkesi birer dakikalık videolar ile festivale katılmaya davet ettiklerini belirterek “Herkes kendi otunu, tarifini seçsin. Alaçatı lezzetlerini sanal ortamdan insanlarla buluşturalım” dedi. Alaçatı’nın gastronomi zenginliğinin farklı bir yoldan insanlara hatırlatılmış olacağının da altını çizen Bayraktaroğlu “Önceliğimiz sağlık. Bu yüzden festivalimize katılacak olanlardan tek istediğimiz evlerinden, tüm sağlık önlemlerini alarak yemek yapmaları” diye konuştu.

“EN BÜYÜK VİDEO ARŞİVİ”

Hazırlanan videoların #evdeotfestivali etiketiyle @evdeotfestivali ve @alacatiturizmdernegi hesaplarından paylaşacaklarını da belirten Başkan Bayraktaroğlu, “Herkesin kendi evinde yaşadığı bu festival sayesinde Alaçatı’nın yöresel yemekleri için de en büyük video arşivi hazırlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi