Yerelin Sesi

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Bozdağ Zirvesi, Uzun Bir Aradan Sonra Dağcılarla Buluştu

Bozdağ Zirvesi, Uzun Bir Aradan Sonra Dağcılarla Buluştu
430 views
18 Şubat 2020 - 10:37

 

DAĞCILAR BOZDAĞDA 19.İDADİK KIŞ DAĞCILIK ŞENLİĞİNDE BULUŞTU

İzmir Dağcılık Ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü İDADİK tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Kış Dağcılık Şenliği” nin 19.su bu yıl ayrı bir coşkuyla gerçekleştirildi.

2015 yılından beri tırmanış yapılmasına izin verilmeyen Bozdağ zirvesi, uzun bir aradan sonra dağcılarla buluştu.

 

15-16 Şubat tarihlerinde, Türkiye Dağcılık Federasyonu Asbaşkanı Ertuğrul Tugay, Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Siyami Çetin, İzmir Dağcılık Ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Yöneticileri ve sporcularının dışında, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 150 dağcının katılımıyla 2 gün süren şenlik, 70 dağcının Bozdağ’a zirve tırmanışı yapmasıyla taçlandı.

 

İDADİK Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Doğan, etkinlikle ilgili şu açıklamalarda bulundu.

”SONUNDA DAĞ İNSANA KAVUŞTU”

‘’Ege’nin Alpleri Bozdağ 2156 metre yüksekliği ile Egenin en yüksek zirvesidir. Küçük Menderes ile Gediz ovaları arasında doğu-batı yönünde 170 kilometre boyunca uzanan Bozdağ endemik birçok bitkiye ev sahipliği yapması ile bilinen bir doğa güzelliğinin olması yanı sıra dağcılar içinde özellikle kışın farklı teknik zorlukları içermesiyle zirvesine ulaşılmak istenen bir dağdır. İlk kez 19 yıl önce İDADİK (İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü) tarafından başlatılan ve ulusal düzeyde dağcılığı seven kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan kış dağcılık şenliği, zaman içerisinde gelişerek Türkiye dağcılığını geliştirmek adına her yıl konusunda uzman dağcıları davet ederek oturumlar ve sunumlar ile zenginleşen bir şenliğe dönüşmüştür. Ancak, son yıllarda dağın 2015 yılından beri kış çıkışlarının yasak olması nedeniyle şenliğimiz eski coşkusundan uzak kısıtlı katılımlarla sadece tören kısımları yapılarak kutlanmıştır.

Nihayet dağın tekrar dağcılık faaliyetlerine açılması çabaları bu sene meyvelerini verdi ve Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF), TDF İzmir İl Temsilciği, Ödemiş Belediyesi, İzmir Valiliği ve İzmir İl Spor Müdürlüğü’nün işbirliği sonucunda Bozdağ yeniden klasik rotadan çıkışlara açıldı. 5 yıl aradan sonra bu yıl şenliğimiz Türkiye Dağcılık Federasyonu başta olmak üzere Türkiye’nin farklı kulüplerinden gelen 150 dağcının katılımıyla gerçekleştirildi. Bozdağ içerisinde çadırlarını kuran dağcılar Bozdağ Belediye salonunda düzenlen açılış töreninde konuşmaların ardından, Peak Lenin ekspedisyonu sunumunu izlediler. Şenlik yemeğinin ardından çıkılacak rota ve teknik malzemeler hakkında bilgi alan dağcılar ertesi sabah gerçekleştirecekleri zirve çıkışı için çadırlarına döndüler. Havanın sisli ve dondurucu soğuğuna rağmen rehberimiz dağcılık kolu başkanı Ümit Yılmaz önderliğinde 70 dağcı zirveye ulaşarak toplu şekilde zirve fotoğrafı çektirdiler ve önümüzdeki sene tekrar buluşmak dilekleriyle ayrıldılar.Gelecek sene ayni coşkuyla kutlayacağımız şenliğimizde görüşmek dileğiyle.’’

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.