Yerelin Sesi

BM Liderler Zirvesi’nde, İzmir’i Çiğli Temsil Etti

BM Liderler Zirvesi’nde, İzmir’i Çiğli Temsil Etti
18 Haziran 2020 - 12:22

BM Liderler Zirvesi’nde, İzmir’i Çiğli Temsil Etti

 

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 15-16 Haziran tarihlerinde Birleşmiş Milletler Küresel Ağı (UNGC) tarafından online olarak düzenlenen 2020 Liderler Zirvesi kapsamındaki bölgesel ve uluslararası oturumlara aktif katılım sağladı. Toplantıya İzmir’den katılan tek yerel yönetim Çiğli Belediyesi olurken, Başkan Utku Gümrükçü, sürdürülebilirlik ve kalkınma teması üzerine görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Devlet ve hükümet başkanları, üst düzey yöneticileri, hükümet dışı kuruluşları ve BM liderlerinin bir araya geldiği toplantı, 26 saat aralıksız sürerek Birleşmiş Milletler’in ilk ve en büyük online etkinliği olarak tarihe geçti. 2020 Liderler Zirvesi’nde Almanya Başbakanı Angela Merkel, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, UNGC direktörü Lise Kingo ve UNGC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Paul Polman yaptıkları konuşmalarla iş dünyası ve diğer paydaşların, BM değerlerini ve ilkelere dayalı işlerin Sürdürülebilir Kalkınma’nın geleceği ile Covid-19 süreci sonrası dirençlilik politikalarına dair kritik paylaşımlarda bulundu.

LİDERLERE ‘İŞBİRLİĞİ’ ÇAĞRISI
‘Covid-19 Sonrası Yeni Sürdürülebilirlik Liderliği Tanımlamaları’, ‘Yerel Uygulamaların Küresel Değişime Yansımaları’, ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na Ulaşmak İçin İşbirliği İmkânları’ başlıklı oturumlarda söz alan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 2030 yılına Çiğli’deki kalkınma hamlesine güç ve dirençlilik sağlamak için kamu-özel sektör işbirliği çağrısında bulundu.

“DİRENÇLİ BİR MODEL OLUŞTURULMALI”
İzmir’den toplantıya katılan tek ilçe Belediye Başkanı olan Gümrükçü, toplantının verimli geçtiğini söyleyerek, “Çiğli’nin doğal koruma alanı ile sanayi bölgesini bir arada içeren özel bir havza parçasına sahip olduğunu, kamu-özel sektör işbirliğiyle yeni sürdürülebilirlik temaları içeren dirençli bir yerel kalkınma modeli oluşturmanın gerekliliğini vurguladım. Ayrıca uluslararası anlamda işbirliği çağrısında bulunduk. Covid-19 sonrası ekonomik düzelme ve değişim için birlikte çalışma, daha güçlü ve daha dayanıklı yapılar inşa etmek yolunda ortak hareket edilmesi kararı alındı” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.