Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Blue Metin Özkan Nasıl Başardı

Blue Metin Özkan Nasıl Başardı
1.024 views
14 Mayıs 2019 - 14:42

YerelinSesi– İzmir’in Buca İlçesinde yaşayan Metin Özkan’a başarısını neye borçlu olduğunu sorduk. Bu röportajda ‘engelli olmasına rağmen bu kadar başarılı oldu’ gibi düşüncelerin, hoşlarına gitmediğini, onları olumsuz yönde etkilediğini bir kez daha öğrenmiş olduk. ‘Bana Engel Olmayın’ adlı Rap şarkısıyla çıkış yapan Metin Özkan, hikayesinin nasıl başladığını şu sözlerle anlattı.

“Çocukluğumdan beri şiir yazardım. Edebiyatım fena değildi, sözler şiirler yazardım. Ama bunları şarkı yapmak hiç aklıma gelmezdi. Okulda arkadaşlarımla şarkı alışverişi yapardık. Bir gün arkadaşım bana Ceza’nın Rap şarkısının bulunduğu bir kayıt verdi. Dinlediğimde sanki birinin benimle hızlı hızlı konuştuğunu hissettim. Hızlı konuşuyordu ama manalı cümleler kuruyordu. Müziğin aynı gitmesine rağmen sözlerinin bu derece uzun ve anlamlı yazılmış olması yani bu türün temelinin söz yazarlığı olması beni çok etkiledi. Bende bu etkilenmeden sonra rap müzik yapmak istediğime karar verdim. 2010 yılına kadar yazdığım şarkı sözlerini Rap müzik için uygun hale getirmeye başladım.”

Kayıt almak için Bornova’ya kadar gitmem gerekiyordu

İlk zamanlar kayıt almak için Buca’dan Bornova’ya giderdim ama o dönem engelliler için toplu taşıma araçları uygun değildi çok yoruluyordum. Bu sebepten kendi stüdyomu kurmaya karar verdim. Arkadaşlarımın yardımıyla bazı programların temelini öğrendim. Sonrasında programları Türkçe’ye çevirerek üstünde defalarca denemeler yaparak kendimi geliştirmeyi başardım. Şu an altyapı ve kayıt yapabildiğim 4 tane program kullanabiliyorum. Kurslarına gitmeyi çok düşündüm ama ücretleri çok fazlaydı gidemedim. Şu an parmaklarımı kullanamadığım için altyapıyı oluşturamıyorum. Arkadaşlarımla bu konuda karşılıklı yardımlaşıyoruz.

Günlük hayatının ses kaydı yaptırmaya gelenlerle geçtiğini belirten Metin Özkan: “Kayıt yaptırmaya gelen insanlardan kalan zamanda genelde söz yazıyorum. En çok yaptığım şeylerden biri ise gözlerimi kapatıp profesyonel bir şekilde Rap müzik yapan isimleri özellikle de müzik, enstrümanlar ve notalarıyla incelemektir.” dedi.

Milyonlarca dinlenmek yerine; dinleyenin bir daha dinlemek istemesi…

Geleceğe dönük büyük hedefleri olduğundan bahseden Özkan; “Daha profesyonel bir şeyler yapmak istiyorum. Öncelikle albüm çıkartmak istiyorum, şu an evimdeki stüdyoda aletlerim yarı profesyonel onların daha iyilerini alıp müziğimi ve kendimi geliştirmek istiyorum. En çok istediğim şey milyonlarca dinlenmek değil, dinleyenin bir daha dinlemek istemesidir.”

Müziğe nankörlük yapamam!

Müziğe başlamadan önce çevremdeki insanların benim varlığımdan sanki haberleri yok gibiydi. Arkadaşım olsun konuşayım sohbet edeyim istiyordum ama hep yalnız kalıyordum. Karamsar tüm gün uyuyan bir hayatım vardı. Müziğe başladıktan sonra ise hem benim için terapi oldu hem de arkadaş çevrem genişledi. Stüdyomu kuralı 9 yıl oldu, müziğimi 9 yıldır hiç bıkmadan, küsmeden, aşkla yapıyorum. Müziğe nankörlük yapmak istemedim. Çünkü müzik beni tam düşerken yakaladı ben hayata onunla tutundum.

Rap müziğe başlamamda birçok sebep var;

Neden Rap müzik çünkü sesimin ona daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Rap müzikte daha çok kelime kullanıyorsun, bana o daha anlamlı geliyor. Diğer müzik dallarında sözler çok fazla aynı gidiyor, iki satırla bile müzik yapılabilen alanlar var. Yazmayı çok sevdiğim için ve sesimin de ona daha uygun olduğunu düşündüğümden rap müziği seçtim.

Ben bir klip çekmiştim ve bir sosyal medya sayfası onu, ‘engelli kardeşimiz bu haliyle şarkı yapıyor ona destek olalım’ başlığıyla paylaşmıştı. Bu duruma hem sevindim hem de üzüldüm, sevindim çünkü bana destek olmuşlardı bu çok güzel bir şeydi ama üzüldüm çünkü engelli olmama vurgu yapılması hoşuma gitmemişti. Engelli olmamım olumlu tarafı müziğe daha çok zaman ayırabilmem oldu. Engelli olmasaydım çalışmaktan fırsat bulamayıp müzikle ilgilenemeyebilirdim. Astım ve nefes darlığımın olması şarkıyı söylerken zorlanmama sebep oluyor ama bu müzik yapmama engel değil. Rabbim bir yerden alıp bir yerden fazla veriyor.

‘Bana Engel Olmayın’ adlı şarkımda kendi yaşadıklarımı anlattım. Bu şarkı ise engellilerin yaşadığı sorunların söze vurulmuş hali oldu. Bu sebepten dolayı basında ‘engellilerin sesi’ olarak anıldım. 18 Kasım 2018 senesinde düzenlediğim konserin gelirlerini Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’ne bağışladım. Basında yer almam da bundan sonra oldu zaten. Benim engellilerin sesi olayım gibi bir amacım yok çünkü her engellinin kendini koruyabileceğini düşünüyorum. Bu şekilde anılmak kendimi güzel hissetmemi ve kendimle gurur duymamı sağladı. Desteği asıl ben onlardan alıyorum, onlar bana ses oluyor.

Galatasaray’a ‘rüya gibi bir gün olur’ çağrısı

Çocukluğundan beri Galatasaray taraftarı olduğunu söyleyen Metin Özkan geleceğe dönük birçok projesi olduğundan ve bunlardan birinin Galatasaray’la ilgili olduğunu söyledi. Metin Özkan: “En büyük hayalim stada gidip o atmosferi yaşamak. Futbolcularla, Fatih Terim’le tanışmak istiyorum, bu olursa rüya bir gün geçirmiş olacağım. Sözleri hazırladım ama ona bir tane de klip çekmek istiyorum. Hasta olduğum için kaydına giremedim ama en yakın zamanda kaydını yapacağım. İzmir’de grubun tamamını engellilerin oluşturduğu ‘Wheelchair Dance Project’ adlı bir dans topluluğu var, klibi onlarla işbirliği yaparak çekmeyi düşünüyorum.” dedi.

Bir başka projesinin de ‘Gazapizm, Ezhel, Toprak Kardeşler’ ile beraber düet ve albüm yapmak olduğunu ve albümün gelirinin bir kısmını bağışlayacağını söyledi. Metin Özkan ‘mavi’ vurgusunun sonsuzluktan geldiğini ve içindeki, sonsuza kadar rap duygusunu temsil ettiğini belirtti. Hedeflerinin her geçen gün arttığına vurgu yapan Metin Özkan’ın müziğe olan aşkı ve kendini geliştirme yönündeki hırsı hepimize ders olma niteliği taşıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.