Yerelin Sesi

Bizde “Mal”, Avrupa’da “Hassas Canlı”

Bizde “Mal”, Avrupa’da “Hassas Canlı”
08 Mayıs 2020 - 11:23

Bizde “Mal”, Avrupa’da “Hassas Canlı”

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Geçtiğimiz günlerde anne eşeğin yanındaki minik sıpayı kangal köpeklerine parçalatan cani, çıkarıldığı mahkemede “mala zarar vermek” ile suçlanırken, Avrupa ülkeler ise hayvanları ‘Hassas Varlıklar’ olarak görüyor, Lizbon Anlaşmasına göre, Hayvana şiddet suç sayılıyor ve 2 ila 3 yıl arasında değişen hapis cezaları veriliyor. Hayvanseverler, ülkemizde de ‘Hayvanları Koruma Kanunu’nun biran önce yasalaşmasını istiyor.

Avrupa ülkelerinde hayvana şiddet “suç” olarak tanımlanıyor. Cezai yaptırımlar ülkeden ülkeye değişse de yüksek meblağlarda para cezası ve 2-3 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor. Avrupa Birliği 2007 Lizbon Anlaşması ile hayvanları “hassas varlıklar” olarak tanımlanırken ülkemizde ‘mal’ olması vatandaşları adeta çileden çıkarıyor.

‘MAL’ DEĞİL ‘CAN’ OLMALI
Son olarak Ankara’da minik bir sıpanın annesinin gözleri önünde köpeklere parçalatılması ise duyarlı insanları isyan ettirdi. Hayvanseverler, “Sokaktaki canlılar birer ‘mal’ olarak görüldüğü sürece hayvanların vahşice ve eziyet edilerek öldürülmesi artar. Meclis’e sunulan ve halen komisyonda bekleyen Hayvanları Koruma Kanunu biran önce Meclis gündemine alınıp onlara can olarak bakan bir anlayış yasalaşmalı” dedi.

PARA CEZASI, VİCDANLARI YARALIYOR
Yerelin Sesi’ne konuşan duyarlı vatandaşlar, “Ülkemizde gün geçmiyor ki, bir hayvan şiddete, tecavüze uğramasın ya da öldürülmesin. Hayvanları Koruma Kanunu’nun, hayvanlara mal ya da eşya olarak bakılması anlayışını bir kenara bırakılmalı. Hayvanları yakan, zehirleyen, hayvanlara işkence ve tecavüz eden kişilere sadece para cezası uygulanması kamu vicdanını derinden yaralıyor. Hayvanların yaşam hakları biran önce anayasal güvence altına alınmalı” diye konuştu.

FAYTONLARDAN, MEZBAHALARA
Hayvan hakları ihlallerinin yalnızca sokaktaki hayvanları kapsamadığını da sözlerine ekleyen vatandaşlar, “Hayvanat bahçelerinden yunus parklarına, mezbahalardan deney laboratuvarlarına, faytonlardan süt üretim tesislerine, barınaklardan ‘pet shop’lara kadar pek çok yerde hayvanlara nasıl muamele edildiği herkesçe malum. Avcılık, hayvan dövüşleri, kürk ve deri üretim tesisleri, hayvan ithalatı ve taşımacılığı da bu kapsamda muhakkak ele almamız gereken konular. Hayvanların sistematik olarak şiddete ve zulme uğraması bunlardan ayrı düşünülemez” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.