Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Bir Tepki de Vatandaştan 

Bir Tepki de Vatandaştan 
944 views
16 Temmuz 2020 - 18:29

Bir Tepki de Vatandaştan 

Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir bölgesinde halkın kullanımı için ayrılan ve normal koşullarda belediyeye ücretsiz devredilmesi gereken 2 parselin Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satılmasına tepkiler sürüyor. Satışa karşı Tümer Gülümserler isimli vatandaş da internet sitesi Change.org üzerinden ‘İzmir Kuş Cenneti’ne giden imar yoluna son verin’ sloganıyla imza kampanyası başlattı. Gülümser, kendisini İzmirli gören ve hisseden herkesin bu kampanyaya destek olmasını istedi.

Kamuya ait olan ve sosyal alan olarak belediyeye devredilmesi beklenirken TOKİ tarafından satılan Mavişehir’deki arsa hem vatandaşların hem de yerel yönetimlerin tepkisine neden oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi’nin girişimleriyle 20 Temmuz Pazartesi günü saat 18.30’da Mavişehir’deki arsada vatandaşların da katılımıyla bir protesto gösterisi planlanırken bölgede yaşayan Tümer Gülümser isimli vatandaş da tepkisini, imza kampanyası başlatarak gösterdi.

“FİLAMİNGOLAR YUVALARINDAN OLACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a hitaben başlatılan imza kampanyasıyla ilgili bilgi Change.org isimli siteden vatandaşlara seslenen Tümer Gülümser, “İzmir halkına ait Mavişehir’deki doğal yaşam alanlarının özel kişilere satılarak, önümüzdeki dönemde tahminimiz üzere denizin de doldurularak yapılaşmaya başlanılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Şehir planında İzmir Karşıyaka Mavişehir’de yeşil alan ve açık spor alanı olarak belirlenen bu araziler, İzmir halkına ve göçebe kuşlara nefes olması gerekirken, buradaki kuş cennetinin güzellikleri martı ve flamingoları yuvalarından etmekten başka bir girişim değildir.

“DOĞA KATLİAMINA EŞ DEĞER”

İzmir Kuş Cenneti, kuşların göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Sadece bu sebeple her yıl yaklaşık 50 bin kuşun ziyaret edildiği söylenir. Kuş Cenneti Karşıyaka sahilinden başlayarak Mavişehir sahili ile Çiğli sahil güzergahında devam eden ve 4 tip ekosistemin görüldüğü bu alanlarda her zaman flamingolara ve leyleklere rastlanmaktadır. Bu arazilerin cephesindeki dalyanlarda yaşayan ve üreyen ekolojik açıdan önemli olan yüzlerce kuş türünün üreme kolonileri, ciddi ve geri dönüşü olmayacak bir tehdit altında. İzmir’in Kuş Cenneti’nin doğal yaşamının çevresinde olacak olan herhangi bir yapılaşma doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Özel şahıslara satılan bu arazilerde doğal yaşamı etkilemesi beklenen tüm planlanmış ya da planlanacak projeler derhal durdurulmalıdır.

“HALKIN ORTAK KULLANIM ALANI OLSUN”

Bizler bu alanlarda yükselen binalar görmek yerine, halkın spor yapacağı, şehrin oksijen kaynağı olacağı yeşil alanı olmasını, her geçen gün daha da yaklaşan kuşlarımıza yeni bir cennet yaratılmasını istiyoruz. Hiçbir siyasi bağlantısı olmayan İzmir Gençleri olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve TOKİ’nin bu araziler üzerinde yaptığı acımasız ticaretten geri dönmesini ve bir an önce bu alanların İzmir halkına iade edilerek belediyeler tarafından halka uygun ortak kullanım alanları olmasını talep ediyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.