Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Bir Fotoğrafçı Tur Rehberinin Dünyası

Bir Fotoğrafçı Tur Rehberinin Dünyası
Kemal Şendikici
Kemal Şendikici( guidekemal@hotmail.com )
327 views
11 Ağustos 2020 - 18:37

Haber ve fotoğraflar :   Kemal ŞENDİKİCİ

Bir fotoğrafçı tur rehberinin dünyası

Tur rehberliği ve fotoğrafçılık birbirini çok iyi tanıyan dostlardır. Anadolu ve dünya coğrafyasında keşfedilmeyi bekleyen ve fotoğraflanacak milyonlarca rota var. Gezgin olmak yaşadığımız evreni ve insanı anlamanın ve keşfetmenin en güzel yolu. Bir de fotoğrafçı iseniz bu evreni bambaşka bir gözle görürsünüz. Anı yaşarken, anı da yakalarsınız.

Fotoğraf, CARPE DİEM (Anı yakala) ve AMOR MUNDO (Dünya sevgisi) felsefelerinin sanat ve kültürle buluştuğu en güzel uğraşlardan biridir.

Fotoğrafçılık, teknik bilgi ve takım gerektirir ama en önemlisi eğitimli ve duyarlı gözler ister. Bir Fotoğrafa yorumunu ve duyguyu katmak için gittiğin öncelikle gidilen yörenin kültürünü ve insanını biraz bilmek ve tanımak bilmek gerekir. Öteki türlü o fotoğrafın AURA’sı olamaz.

Fotoğraf çekmek için aslında dışarıda bir yerlere çıkmak yeterli. Çünkü ummadığınız yerde veya zamanda doğru ışıkta çekeceğiniz bir fotoğraf karesi hayatınızın en anlamlı fotoğrafı olabilir. Çünkü bazı fotoğraflar orada olduğunuzdan dolayı sadece o ana adanmıştır.

Tarihi bir önemi var ise fotoğrafın siz o anı dondurmuş olursunuz. Çünkü fotoğraf bir zaman konservesidir. Zamanı dondurur ve gelecek için saklar.

Gezginler ve biz turist rehberleri bu anlamda çok şanslıyız. Sürekli farklı rotalara düzenlenen turlara profesyonel olarak katılmamız sayesinde çok özel zamanlarda çok özel kareler yakalayabiliyoruz.

Işığın en güzel anı, bulutun en yoğun olduğu zamanı, renklerin coştuğu anı bulmak için sürekli gezgin olmak en doğrusudur. Çünkü iyi fotoğraf ayağınıza gelmez siz onun ayağına gitmelisinizdir.

 

Tüm bilgilerden yola çıkarak rahatlıkla diyebiliriz ki; seyahat fotoğrafçılığı günümüzün yaygın turizm turizm çeşitlerinden biri. Turizm acentesi ve profesyonel rehberler eşliğinde yapılan bu tür butik organize turlar gerçekten katılımcılara hoş zamanlar geçirmesini sağlıyor.

Fotoğraf çekmeye farklı seviyelerde hâkim amatör veya profesyonel kişilerin bir araya geldiği bu sanatsever gruplar birbirlerine teknik ve görsel anlamda çok katkılarda bulunuyor.

Özellikle ilginç yerler ve olayların yaşandığı renkli ülke ve şehirler seçilmesi gerekiyor. Festival, tören ve dini ritüellerin belli zamanlarda yapıldığı ülke ve şehirler fotoğrafçılara büyük malzemeler sunuyor.

Rehber kimliğinde olan lider fotoğrafçı çok önemli. Teknik bilgisi ile değişik açıların ve ışığın olduğu mekânlar zamanları bilen iyi bir fotoğrafçı ile gezmek kalite ve verimi artıracaktır.

Otel, otobüs, uçak ve restoran organizasyonu her ne kadar kurumsal acente tarafından yapılsada  fotoğrafçı gruplarında profesyonel kokartlı rehberin bulunması hem yabancı ülkelerde iletişim gereksimi açısından hem de operasyonun mükemmel gitmesi açısından zorunluluktur.

 

Renkli bir fotoğraf gezisi  için ilk adreslerden biri Kapadokya olabilir, farklı kaya şekilleri ve balon turu gibi aktivitelerle ilginç manzara ve doğa fotoğrafları çıkan  artı ışık oyunlarının çok olduğu harika bir coğrafyadır.

Mardin’de ilginç mimarisi ve kültürü ile Midyat ve Hasankeyf’i dahil ederek fotoğrafçıların en az iki tam gün fotoğraf çekilebileceği yerlerden biridir.

Diğer özgün rota Kars olabilir. Baltık mimarisi tipi taş binaları, tamamen donmuş Çıldır gölü, kilise den devşirme camileri, muhteşem cirit sporcuları ve farklı florası ile faunası ile fotoğrafçılar için harika çekim ortamıdır.

İstanbul’un kadim bölgesi olan Fener, Balat ve Ayvansaray’da bulunan Rum, Osmanlı ve Yahudi mirasına ait binalar ve tarihi eserler çevresinde yapılacak yürüyüşlerden de mükemmel fotoğraflar çıkar buna eminim.

Seyahat fotoğrafçılığı için öncelikle gidilecek rota hakkında ayrıntılı bilgiler edinilmesi çok  faydalıdır. İç ve dış mekân çekimlerine göre günlük programlar yapılır. Mekânlardaki, düşük pozlama ve artı poz lama ayarları için Tripodlu veya tripodsuz çekim alanlarına karar verilmelidir.

Seyahat fotoğrafçılığı ile farklı rota,hava koşullarında fotoğraf çekmek sayesinde ışık farklılıkları çok iyi öğrenilir. Örneğin, yağmur sonrası ışığı, beyaz kar ışığında artı pozlama tekniği,sisli havada ışık kullanımı gibi tekniklerini gezdiğiniz her rota da öğrenme ve kendinizi geliştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca gidilecek yerlere göre takım ve kıyafetler ayarlanmalıdır. Örneğin Kars’a giderken eski 20 derecelere uygun kıyafetler, kar içinde fotoğraf çekmeye uygun tozluklar, buzlu göllerde yürümek için çivili ayakkabı altlığı gibi aksesuarlar fotoğraf çekimi rahatlığı açısında hayati önem taşır.

Ayrıca , Bolu Abant’tan başlayarak, Bolu gölcük ve yedi göllere kadar bölge içerisindeki  yansımaları ve ağaçların renk dönüşümlerini fotoğraflamak paha biçilemez.

Fotoğraf turlarını, farklı mevsim ve rotalarda yapmak gayet mümkündür.Sadece dikkat edilmesi gereken noktalar bu turların profesyonel eller tarafından ve tursab levhalı turizm acentesi ve kokartlı rehberler tarafından yapılmasıdır. Tabii gerek o tur rehberinin gerekse fotoğraf uzmanı tur liderinin gidilen bölgeyi ve fotoğraf sanatının teknik ve estetik yönlerini çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Butik fotoğraf turlarınıza yabancı ülkelerden de konuklar çağırarak turunuzu renklendirebilirsiniz. Tur sonrası, tüm grup üyelerinin çektiği fotoğraflardan en iyi olanları birleştirek birlikte fotoğraf sergisi açmakla da gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Fotoğraf için tur rotaları ancak çok detay araştırmalar sonucu ortaya çıkar. Örneğin, Londra’da Nothing Hill festivali, Yunanistan da İskeçe festivali, Venedik’te Maske festivali, Berlin de Işık festivali, Amsterdam’da Lale ve kral günü festivalleri gibi etkinlikler nitelik ve nicelik açısından gezgin fotoğrafçıların kaçırmaması gereken tur rotalardır.

Fotoğraf çekmek yanında siz değerli gezginlere gittikleriniz yerler hakkında notlar ve günlükler tutmanızı da öneririm.

Çektiğiniz fotoğrafların yanına gezilen yöre hakkında bilgilerle renkli gezi blogları hazırlayarak çektiklerinizi daha çok kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Bir turist rehberi ve fotoğraf tutkunu gezgin olarak bu tür turlara katılmaktan ve ayrıca organize etmekten her daim büyük mutluluk duyuyorum. Bu güzel turlarda ve çok farklı rotalardan birinde sizlerle de buluşmayı  diliyorum. Çünkü hayat bir gündür, o da bugündür.

Işığınız bol ve gezileriniz renkli olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.