Yerelin Sesi

“Binlerce İşletme Kapanabilir”

“Binlerce İşletme Kapanabilir”
25 Mart 2020 - 9:50

“Binlerce İşletme Kapanabilir”

 

Koronavirüs salgını nedeniyle hemen tüm sektörlerde üretim ve ticaret durma noktasına geldiğini söyleyen Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, “Önlem alınmadığı takdirde binlerce işletme kapanabilir” dedi.

Başta Kobi’ler olmak üzere işletmelerin finansmana erişiminde ciddi sorun yaşadığını belirten ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, sicil affının yaşanan sorunun aşılmasında hayati önem taşıdığını vurguladı. Geçmişteki sicil aflarında yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini aktaran Vatansever, iş dünyasında büyük merakla beklenen düzenlemelerde yaşanabilecek olası sorunlar için şu uyarılarda bulundu:

“DİĞER EL YUMRUK OLMASIN”
“Cumhurbaşkanımızın geçen hafta açıkladığı önlem paketinin finansmana erişimde yeterli olmadığını düşünüyoruz. Bir Kobi kendi kontrolü dışındaki değişkenler ve piyasa koşulları yüzünden kara listeye alınmış ya da sicili bozulmuş olabilir. Firmalar beyaz sayfa açarken, bankalar yapılandırma sonrasında da o firmalarla ilgili eski kayıtlarını dikkate almayı sürdürürse süreç tek taraflı yürümek zorunda kalır ve dağ fare doğurabilir. Bankalarımız bir elleriyle Kobi’lerle tokalaşırken, diğer ellerini yumruk yaparlarsa, siciller yeniden kararmaya başlar.

ZAMANINA ÖDEYENE YÜZDE 5 İNDİRİM ÖNERİSİ
“Önemli olan işletmeleri ayakta tutmak, işletmeler kapanmadan önlem almaktır. İşletme ayaktaysa; devlet de, bankalar da, çalışanlar da, işletme sahibi de rahatlar. Bankalar, yapılandırma için kapısını çalan işletme sahiplerinin iyi niyetinden kuşku duymamalı. Borç yapılandırmasına ilişkin düzenlemelerde, bugüne kadar vergi ve sigorta borcunu zamanında ve tam olarak ödeyen mükelleflerin mağdur olmasını engelleyici düzenlemelerin getirilmesini de bekliyoruz. Bu kapsamdaki şirketlere yapılan yüzde 5’lik indirimin artarak devam etmesinin, borcuna sadık mükelleflere haksızlık yaşatılmalı.”

Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi