Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Bıçakçı Han’ın kapıları Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı ile açıldı

Bıçakçı Han’ın kapıları Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı ile açıldı
172 views
08 Mart 2021 - 11:42

 

Bıçakçı Han’ın kapıları, Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı ile açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Basmane’deki tarihi Bıçakçı Han’da Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı kutlamalarla açıldı.

8-9 Mart tarihlerinde açık kalacak pazar kapsamında tarımsal kalkınma kooperatifleri ile üretici kadın kooperatiflerinin stantlarının yanı sıra müzik dinletileri de gerçekleşiyor .

Büyükşehir’in 2020 yılının Ekim ayında satın alarak yeniden kent yaşamına kazandırdığı Bıçakçı Han, üreten emekçi kadınların kurduğu stantlarla ve tarihi Basmane bölgesinin kültürel özelliklerini yansıtan ürün ve atölye çalışmalarıyla ilk misafirlerini karşıladı.

Başkan Soyer açılışını yaptı

Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açılış konuşmasıyla başladı.

32 kooperatifin standının bulunacağı Bıçakçı Han’da tarihi Basmane bölgesinin kültürel özelliklerini yansıtan ürünler ve atölye çalışmaları da yer aldı. Bölgede usta saz imalatçısı Ferudun Emre’nin uygulamalı sergi ile katıldığı etkinlikte, Halil İbrahim Efendi tarafından 1930 yılında kurulan ve o zamandan bugüne üç kuşaktır Basmane’de faaliyetini sürdüren ÖZTAT tatlıcısı da yer aldı.

Bıçakçı Han’da iki gün boyunca Öznur Korkmaz’ın solist olarak katıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası, Belediye Pop Orkestrası ve Kadın Ritim Topluluğu Gösterisi ile Emir Sultan Mahallesi kadınlarının ritim gösterisi de olacak. 9 Mart Salı günü ise 10.00-19.00 arası stantlar açık olacak.

Kadın el emeği ürünlerinin ve kooperatif ürünlerinin sergilensiği ve satışının yapıldığı etkinlik ile kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi hedefleniyor.

YouTube video
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.