Yerelin Sesi

Bergama’ya 50 Milyonluk 5 Yıldızlı Proje

Bergama’ya 50 Milyonluk 5 Yıldızlı Proje
17 Haziran 2020 - 15:31

Bergama’ya 50 Milyonluk 5 Yıldızlı Proje

 

Bergama’yı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, uzun zamandır Bergamalıların beklediği müjdeyi Belediye Başkanı Hakan Koştu ile birlikte verdi. Yaklaşık 1 yıldır hazırlıkları süren ve 50 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkacak olan Antik Selinos Kanalı Restorasyon ve Islahı Projesi için gözler 9 Temmuz’a çevrildi. Proje kapsamında dere çevresine destoranlar ve oteller inşa edilerek, yeşil alanlar kazandırılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir ziyaretleri kapsamında Bergama’ya geldi. Belediye Başkanı Hakan Koştu ile belediye makamında ile bir süre görüşen Bakan Pakdemirli’ye ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi verildi. Heyet daha sonra Antik Selinos Kanalı Restorasyon Projesi’ni yerinde incelemek üzere Bergama’nın Tarihi Tabaklar Köprüsü, Tarihi Tonuzlar, Üç Kemer Köprüsü ve halk arasında, ‘Ne yerde Ne Gökte Mahallesi’ olarak adlandırılan Selinos Deresi yamacındaki tarihi mahalleler bölgesine geçti.

Ziyaretlerin ardından kameraların karşısına geçen Bakan Bekir Pakdemirli, Bergama’nın anlatılmayı bekleyen bir mücevher olduğunu aktardı. Bergama’nın makus talihini değiştirecek olan Antik Selinos Kanalı Restorasyon ve Islah Projesi’nin Başkan Koştu’nun çok çok önemli bir projesi olduğunun altını çizen Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, “Bu projeyi Başkan Hakan Koştu ilk günden bizimle paylaştı. Bergama Antik Selinos Kanalı Restorasyonu Projesi çok ciddi ve önemli bir proje. Anlatılmayı bekleyen mücevher Bergama’yı, bir şekilde parlatmak için Selinos’u ıslah edelim istedik” diye konuştu.

“TARİH KORUNARAK, ISLAK EDİLECEK”
Bergama’nın çehresinin önümüzdeki 5-10 yıl içinde değişeceğine de dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “İzmir, İstanbul otoyol bağlantıları, yeni sanayi bölgeleri, yeni yeni yatırımlar ve turizmdeki yeni imkanlarla beraber Bergama çok farklı bir noktaya gelecek. Biz de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Bergama’ya ve Başkan Koştu’nun projesine katkımız olsun istedik. DSİ olarak Selinos Dere Islahı Projesi’ni üstlendik. Bu proje çok zor bir proje. Çünkü burada tarihi koruyarak ıslahı gerçekleştirmek lazım” dedi.

“VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”
Selinos Deresi Yatağı’nda ciddi bir yerleşim olduğuna da dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Yerleşim alanındaki vatandaşlarımızı da mağdur etmeden onlara da yeni yerleşim çözümleri bularak, bununla beraber dereyi ıslah edip Bergama’nın, İzmir’in, Türkiye’nin ve yabancı turistin yaşam alanı haline getireceğiz. Amaç burada tabiki hem dereyi ıslah etmek, hem de dereyi kullanılabilir hale getirmek” ifadelerini kullandı.

50 MİLYONLUK PROJE
Projenin 50 milyon lira muammen bedelle ihaleye çıkarılacağını söyleyen Bakan Pakdemirli şunları söyledi: “Bergama’yı ve çevresini daha büyük bir cazibe merkezi haline getirmek anlamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzde bir aksilik olmazsa inşallah 900 gün gibi bir sürede projeyi tamamlamayı hedefledik. Dere sathında yapacağımız çalışmalarda tarihsel kalıntıların bizi ne kadar hızlandıracağına ve yavaşlatacağına bağlı bir netice ile karşı karşıya kalacağız. Ama mümkün mertebe biz bu işi birkaç yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz.

RESTORAN VE BUTİK OTELLER YAPILACAK
Tüm dünya vatandaşlarının kullanacağı ıslah edilmiş, yemyeşil, tarihi yaşam alanlarıyla, restoranlarıyla, butik otelleriyle bir çekim merkezi haline getirip, Bergama’yı da buradan başlayarak yeniden imar edip, yeniden ıslan etme noktasında başkanımız Hakan Koştu’ya bakanlığımız olarak hem de ilgili diğer bakanlıklar noktasında da desteğiz ve destek olmaya devam edeceğiz. Yarınlarda inşallah çok daha mutlu, huzurlu, refah seviyesi yüksek bir Bergama göreceğiz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi