Yerelin Sesi

Berberler, Listeden Şikayetçi

Berberler, Listeden Şikayetçi
1.861 views
26 Mayıs 2020 - 12:36

Berberler, Listeden Şikayetçi

 

Haber: Murat ERVİN

İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, berberlere gelen her vatandaşın ad, soyad ve iletişim bilgisi alınırken diğer meslek gruplarında böyle bir zorunluluğun olmamasını eleştirdi. Başkan Bilgin, “Vatandaşlar markete, alışverişe, AVM’ye girerken kimse kapıda onların isimlerini ve telefon numaralarını istemiyor. Sadece berberlerden istenmesi anlaşılır gibi değil” dedi. Başkan Bilgin, vatandaşların evde kendi saçlarını kendilerinin kesmeye başladığını da sözlerine ekleyerek gelen müşteri sayısının yüzde 30 civarında düştüğünü kaydetti.

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 ay kepenk kapatmak zorunda kalan berber ve kuaförler geçtiğimiz haftalarda tekrar işbaşı yaptı. Berberlerin işlerini yaparken getirilen yeni kuralların kendilerini rencide ettiğini kaydeden Başkan Bilgin, “Bizleri hastalık kapılacak bir yer gibi göstermekten herkes vazgeçmeli. Neden AVM’lere, marketlere, pazarlara giden vatandaşların girişte isim, soyisim ve telefon numaraları alınıp listeye yazılmazken berberlere bu zorunlu kılınıyor? Koronavirüsü taşıyan biri bunu sadece berberler de mi bulaştırıyor, markete, AVM’ye, pazara gidince bulaşmıyor mu? Bu uygulama niye sadece berberlere yaptırılıyor” dedi.

“HER 3 MÜŞTERİDEN BİRİ GELMEZ OLDU”
Meslektaşların en az hastaneler kadar hijyenik olduğunu sözlerine ekleyen Şükrü Bilgin, “Hükümetten karşılıksız devlet yardımı verilmesini bekliyoruz. Zira kapalı kaldığımız sürece hem giderlerimizi karşılayamaz olduk hem de mevcut borçlarımızı ödeyemez hale geldik. Bir de kapalı olduğumuz 2 aylık süreçte vatandaşlar, uzayan saçları için saç kesme makinesi aldı. Bu da bizim işlerimizi yüzde 30 azalttı. Yani neredeyse her 3 müşteriden biri evinde kendi traşını kendi yapar oldu” diye konuştu.

“MEDYA BİZİ ÖCÜ GİBİ GÖSTERMESİN”
Medya’nın berberlere yaklaşımını da eleştiren Bilgin, “Bizim işyerlerimizi öcü gibi, uzak durulması gereken bir yermiş göstermesinler. Aldığımız ücretleri de lütfen çok görmesinler. Bizler bu ücretleri alamazsak hijyen, temizlik ve benzeri hassas konulardaki giderlerimizi karşılamakta siz oldukça zorlanır, belki de işletmelerimizi kapatmak zorunda kalabiliriz. Lütfen herkes biraz empati kursun” ifadelerini kullandı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.