Yerelin Sesi

“Bayramda Bu Görüntüleri Göremeyeceğiz”

“Bayramda Bu Görüntüleri Göremeyeceğiz”
353 views
18 Mayıs 2020 - 17:08

“Bayramda Bu Görüntüleri Göremeyeceğiz”

 

Son dakika…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Arefe günü de dahil Ramazan Bayramı boyunca 23-24-25-26 Mayıs’ta 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. 29 Mayıs’ta cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen, şartları uygun olan camilerin de ibadete açılacağını söyleyen Erdoğan, bir süre sadece öğle namazı kılınacağını ifade etti.

Artık koronavirüs veya benzeri salgın hastalıklara karşı eskisinden daha hazırlıklı durumda olunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının çok daha aşağı inerek sıfırlanmasıyla mümkündür. Salgının seyrinde olumsuz yönde gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert şekilde yeniden uygulamak durumunda kalabiliriz” dedi.

AREFE DAHİL BAYRAM BOYU YASAK
Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandığını belirten Erdoğan, “Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camilerimizde ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğlen namazı kılınacaktır. Cemaatle namazı kurallar içerisinde ifade edeceğiz” diye konuştu.

MAHKUMLARA 2 AY DAHA İZİN
Halen 15 il için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlamasının 15 gün süreyle uzatıldığını da dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cezaevlerindeki kapalı görüşlerin belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlayacağını vurguladı. Erdoğan ayrıca, 60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin sürelerinin 2 ay daha uzatıldığını aktardı.

STATLARDA İSTİKLAL MARŞI OKUNACAK
Vatandaşların 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik eden Erdoğan, “Bundan 101 yıl önce 19 Mayıs günü Samsun’a ayak basarak ilk adımı atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm askerlerimizi tazimle yad ediyorum. Yarın saat 19.19’da tüm statlarımız aydınlatılarak İstiklal Marşı yayını yapılacak. Milletimizi evlerinin pencerelerinden İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.