Yerelin Sesi

Basmak Sakıncalı; Kamyonla Girmek Serbest

Basmak Sakıncalı; Kamyonla Girmek Serbest
18 Nisan 2020 - 6:25

Basmak Sakıncalı; Kamyonla Girmek Serbest

 

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’daki Salda Gölü’nün milyonlarca yılda oluşan kumlarına çıplak ayakla bile basmanın sakıncalı olduğunu belirtilirken, Millet Bahçesi yapılacağının açıklanmasıyla alana giren iş makineleri ve kamyonlar, kumları taşımaya başladı.

Burdur’un yaklaşık 64 kilometre batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü’ne kamyon ve iş makinelerinin girerek koruma altındaki milyonlarca yıllık kumların taşınmasına karşı dava açıldı. Salda Gölü Koruma Derneği üyeleri ve Antalya Barosu avukatları tarafından Yeşilova Cumhuriyet Savcılığı’na verilen dava dilekçesinde bölgeye iş makineleri ile kamyonları gönderen ve kumluk alanı tahrip eden tüm kişilerin yakalanarak gözaltına alınmaları ve cezalandırılmaları talep edildi.

“TAŞININCA KARARACAK”
Gölün “Mutlak koruma altında” olmasına rağmen bölgede yaklaşık 5 dekarlık kumluk alanın iş makineleri ile tahrip edildiğine ve bu alandaki kumlar taşınmaya başlandığına dikkat çekilen dava dilekçesinde, “Yapılan bilimsel çalışmalarda, kumluk alanın biyomineralizasyon sonucu oluşan canlı yapılar olduğu tespit edilmiştir. Bilim adamlar, taşınan bu kumların, taşıdıkları yerde kararacağını ifade etmekte, kumların alındığı yerlerin adeta bir canlının vücudunda açılan yaralar gibi olduğunu, artık orayı restore etmenin imkansız olduğun ifade etmektedir” denildi.

“YAKALANIP CEZALANDIRILMALI”
Dava dilekçesinde göl kıyısından kum çekilmek suretiyle alanın tahrip edilmesinin kanun ihlali olduğu dile getirilerek, “Bu emri veren ve emri yerine getiren kamu görevlileri ile tüm kişiler bu suçun işlenmesini doğrudan iştirak etmiştir. Bu nedenle ivedi soruşturmanın başlatılarak, bölgeye iş makineleri ile taşıma araçlarını gönderen ve kumluk alanı tahrip eden tüm kişilerin yakalanarak gözaltına alınmalarını ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

“KORUNACAK DİYENLER TALAN EDİYOR”
Salda Gölü Koruma Derneği Geçici Başkanı Gazi Osman Şakar, inşaatın biran önce durdurulmasını talep ederek şunları söyledi: “Koronavirüs nedeniyle insanların evlere kapatıldığı bu günlerde Salda Gölü kenarında millet bahçesi inşaatı başladı. Bilim insanlarının çıplak ayakla bile basılması sakıncalıdır dedikleri, milyonlarca yılda oluşan beyaz kumlar bir yerden alınarak, başka bir yere taşınıyor. Maldivler diye bilinen beyaz adaların beyaz kumları, içinde yaşayan canlıların yaşam ortamı bozularak, kepçelerle, kamyonlarla, halk plajı denilen yere taşınıyor. Millet bahçesi projesi tanıtılırken Salda Gölü ve çevresinin doğal yapısının korunacağını, buraya bir çivi bile çaktırmayacağız diyenler, şimdi buraları talan ediyorlar.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi