Yerelin Sesi

Başkanın İsyanı: Kimsenin Umurunda Değil

Başkanın İsyanı: Kimsenin Umurunda Değil
11 Nisan 2020 - 9:46

Başkanın İsyanı: Kimsenin Umurunda Değil

 

Dün gece 24:00 itibariyle başlayan sokağa çıkma yasağının veterinerleri ve hayvan sahiplerini zor durumda bıraktığını açıklayan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, “Ülkemizde hayvan hakları da, sağlığı da, refahı da hiç kimsenin umurunda değil” dedi.

Türkiye genelinde 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasasına yönelik İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ni eleştiren İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, genelgenin hayvan hakları, sağlığı ve refahı açısından durumun vehâmetini gösterdiğini söyledi. Yasak kapsamında veterinerlerin de muafiyet tanınan ‘kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler’ grubuna dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Özdemir, “Veteriner Klinikleri içinse ‘Her bir 50 bin nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenir’ denilmiştir.

“AHKAM KESEN YÖNETİCİLER…”
Hayvan hakları konuşulurken ahkâm kesen yöneticilerin, acil eylem planlarında hayvanların varlığını dahi hatırlamadığını aktaran Başkan Gökhan Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Veteriner klinikleri, Poliklinikleri, Hayvan hastaneleri, Geçici Hayvan Bakımevleri sağlık kuruluşlarıdır. Çünkü canlı olan ve ailemizin bireyi hayvanlarımızın sağlığına hizmet veren biz Veteriner Hekimler de sağlık sektörünün ve halk sağlığının bir parçasıyız. Veteriner klinikleri tıpkı Çocuk Doktorları gibi hizmet verir. Çünkü hayvan sahiplerimiz, hayvan severlerimiz ve bizler için hayvanlar evlatlarımız gibi kıymetlidirler. Dolayısıyla, nasıl bir çocuk doktorunu tercih eden insanlar her şekilde 7/24 ona ulaşmak isterse ve bu hakka sahip ise bizlerin hasta sahipleri de bu hakka sahip olmalıdır.”

“ZAMANIMIZ DA SABRIMIZ DA KALMADI”
Evcil hayvanların yanı sıra büyükbaş hayvanlarımızın sağlık hizmetlerine dair de endişeler taşıdıklarını sözlerine emleyen Başkan Özdemir, “Cebinde parası olmadığında üretimi durmasın, hayvanları hasta olmasın diye hayvan yetiştiricisi köylümüze ilk krediyi açan Veteriner Hekimlerdir. Bu süreçte çiftçimizin hayvanı hastalansa, borçlarını ödememiş bile olsa, ona destek olan veteriner yerine nöbetçi ve tanımadığı başka bir Veteriner’e yönlendirilmesiyle köylümüz kendini mahcup ve hissedecektir. Bu süreçte yapılan tüm uygulamalar göstermiştir ki ülkemizde hayvan hakları da, sağlığı da, refahı da hiç kimsenin umurunda değil. Ne yazık ki yetkililerin büyük resmi görmesini bekleyecek ne zamanımız ne de sabrımız kalmadı” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi