Yerelin Sesi

Başkandan ‘Karakılçık’ Ziyareti

Başkandan ‘Karakılçık’ Ziyareti
19 Nisan 2020 - 14:46

Başkandan ‘Karakılçık’ Ziyareti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kendi elleriyle atalık tohumlarını serptiği Menemen’deki karakılçık cinsi buğday tarlasından çiftçilere “Siz yeter ki üretmeye devam edin” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında üretimin önemine dikkat çekerek salgın günlerinde en çok ihtiyaç duyulan ürünün buğday olduğunu ve karakılçık buğdayından yapılmış una talebin arttığını söyledi.

“TAŞ MI YİYECEĞİZ?”
Soyer şöyle konuştu: “Bu kriz bir şekilde geçecek ama kriz bittikten sonra taş mı yiyeceğiz? Eğer üretici üretmezse bizi çok karanlık günler bekliyor. Bugünlerde beyaz önlüklü sağlık çalışanlarımızla, ayağı çamurlu, elleri nasırlı çiftçilerimizin kıymetini herkes daha iyi anladı. O nedenle siz yeter ki üretmeye devam edin, biz de size desteğe devam edelim.”

800 DÖNÜMDE YETİŞTİRİLİYOR
Buğday üreticilerine destek sağlayan atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesi kapsamında bu yıl Menemen’de 300, Tire’de 100 ve Ödemiş’te 100 dönümlük arazilerde karakılçık buğdayı yetiştiriliyor. Hasatın ardından karakılçık buğdayı üreticilerden alınarak bir kısmı tohum olarak saklanacak, kalanından un, daha sonra da ekmek elde edilecek ve halka ulaştırılacak. Seferihisar’da ise sekiz yıldır 300 dönümlük alanda bu cins buğday üretiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi