Yerelin Sesi

Başkan Semih Girgin, Tarihi Çarşı’nın Durumunu Anlattı

Başkan Semih Girgin, Tarihi Çarşı’nın Durumunu Anlattı
23 Mayıs 2020 - 12:07

Başkan Semih Girgin, Tarihi Çarşı’nın Durumunu Anlattı

 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin

 

İzmir;

Yüzyıllardır tarihiyle, taşı- toprağıyla, bereketiyle ve tabi ki önder duruşuyla yeri doldurulamayan Aşk şehri…

Egenin gerdanlığı demişler bu deniz kıyısına, yaşanmışlıkları konu olmuş, ders olmuş geleceğe, nesillere…

Her bir taşında heyecan, savaş, yıkım, aşk, hüzün, bağımsızlık, sevinç, acı yaşanmışlıklar saklı olan bu kentin yeri doldurulamaz gerdanlığının ise Kemeraltı olduğunu herkes bilir…

Dünyanın en büyük açık hava çarşısı Kemeraltı, her sokağında bir çığlık, her binasında bir el izi, her bünyede yaşanmışlık, ahilik barındırır…

Benliğine işlemiş kültürü ve tarihi ile Kemeraltı’nda esnaf olmak ise bir ayrıcalıktır. Bereketi öğreten okul, ben değil biz olmayı öğreten esnaflığın mihenk taşıdır bu mekan.

Bugünlerin Kemeraltısı hala geçmişini korumak için elinden geleni yapıyor. Lakin, değişen zamanla birlikte şartlar o kadar çok zorluyor ki, esnaf ayakta durmakta zorlanıyor.

Salgının vurduğu bu aylarda duyarlı davranıp, genel halk sağlığını birinci planda tutan esnaf, geçmişini değerlerini unutarak değil, üzerine katma değer koyarak ayakta kalacağının da bilincinde yaşam savaşı veriyor.

Artık değişim zamanı…

Esnafın kendisini yenilemesi, güncellemesi şart. Ayakta kalıp varlığını sürdürecekse şartlara göre uyum sağlayıp, kendisinin farklı bir söylemle yoluna devam edeceğinin farkında. Önemli olan da bu.

Kemeraltı sesini her zaman Kamu ve Yerel kurumların yanı sıra bağlı bulunduğu birlik ve odalara da duyurabilmiştir. Fakat  geri dönüşümü sağlıklı oldu mu derseniz, maalesef Hayır. Demek ki esnafın sahiplenmediği, içinde olmadığı hiçbir atılım ve yatırım sağlıklı olmuyor.

Yapılacak her yatırıma, her projeye öncelikli olarak esnafın inanması gerekiyor. Elbette bizlerin de hataları, ayıpları, eksiklikleri var. Zaman su gibi akıp giderken herkes birbirinden bekliyor ciddi atılımları.

Bugünün Kemeraltı’sında uzun zamandır savaş ekonomisinin getirdiği şartlar, esnafı zorlasa da son gelişme iyice bizleri nefessiz bırakmıştır. Her zaman ve her olumsuzlukta kendini motive eden esnafımız yine de ayakta kalacağını, iyi niyetle hakkından geleceğine emin. Yeter ki, devletin hoşgörüsü ve iyi niyeti üzerinde olsun. Biz varsak, bizler yaşarsak hayat devam eder.

Dünyayı saran ve ekonomileri ciddi kayıplar verdiren virüs illeti, arkasından gelen Pandemi süreci esnafımızın belini daha da büktü.

Çıkan genelgeler kısmen nefes almamıza vesile olsa da, reel gerçekler çok farklıydı. Ötelenen her kuruşun, katlamalı olarak ileriye dönük bir kambur olduğunu biliyoruz.

Kira ödemeleri, vergi ödemeleri, elektrik ve su, personel ödemeleri ve birçok gider maalesef gelir olmadan, büyük bir ustalıkla ayakta kalma çabamızın gerçekleri..

“Yalnız mıydık yine yalnızız …” dilimizde ki türkü oldu.

Zorlukların yanında mutluluklarımız da oldu tabi ki…

Kemeraltı’nın Dünya Miraslarını Koruma  geçici listesine alınması bizler için önemli.

Belki de istenen şartlar yıllardır dokunulmayan isteklerimize mecbur kıldırır, esnafın eğitiminin ne kadar önemli olduğunun farkına vardırır yetkili Odalara.

Her şey bir yana, yaşanacak bir değişim, bir dokunuş bizleri daha da motive ederse, esnaf çocuğu belki atasının işine sahip çıkar.

Kemeraltı esnafı her zaman aklı selim, ülkesinin bölünmez bütünlüğünün savunucusu olmuştur. Bu hiçbir zaman değişmeyecektir…

Bugünler de geçecek. Bizler her zaman sokaklarımızda ‘bereketli günler’i, ‘hamd olsun’ları dilimizden düşürmeyeceğiz.

Kemeraltı Esnafı adına Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum.

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi