Yerelin Sesi

BAŞKAN HALİL İBRAHİM ŞENOL VE HAYVAN DOSTLARI

BAŞKAN HALİL İBRAHİM ŞENOL VE HAYVAN DOSTLARI
583 views
29 Aralık 2018 - 9:38

BAŞKAN HALİL İBRAHİM ŞENOL VE HAYVAN DOSTLARI

Doğaya ve hayvanlara büyük bir sevgi ile bağlı olan İzmir Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile Belediye’deki makam odasında bir araya gelerek hayvan sevgisi üzerine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Başkanımızın samimi karşılamasının ardından içeri girdiğimizde, odadaki ‘doğal yaşam’ etkisi bizi hemen içine çekiverdi. Başkan’ın, uzun zamandır odasını paylaştığı ve yakın arkadaşları haline gelen hayvan dostları da bizi orada bekliyordu. Bir kedi, iki papağan, bir su kaplumbağası ve balıklarla dolu bir akvaryumun bulunduğu odanın, esas sahipleri onlar olmuştu adeta.

Küçük bir kızın özel hediyesi: Tekila

Sohbetimize başlamadan önce Başkan’ın yakın dostlarıyla tek tek tanıştık ve hepsinin, bu odaya gelişinin özel bir hikayesi olduğunu öğrendik. Bunların içinden en anlamlı olanı ise küçük bir kızın hediyesi olan Su Kaplumbağası Tekila’ya aitti. Başkan Halil İbrahim Şenol bu anısını şöyle anlattı: “Bir gün bir restorana gittik tanıdık bir aile geldi ve kız çocukları ağlıyordu neden ağladığını sorduğumda ise telefonunu kaybettiğini söyledi. Ben de arkadaşımı gönderip bir telefon aldırdım ve küçük kıza hediye ettim. O da ertesi gün, bana hediye olarak evde beslediği kaplumbağasını getirmiş. İsmi Tekila imiş, biz de değiştirmedik.”

Başkan Şenol; kedisi Çiko, papağanları Gezi ve Coco’nun ise belediye çalışanlarının hediyesi olduğunu söyledi. Şahsi hediye kabul etmeyen Şenol, hayvan sevgisini çok iyi bilen personellerin her sene kendisine bir hayvan hediye ettiklerini belirtti. Sohbetimizi ara ara, ıslıkları ve konuşma taklitleriyle renklendiren Coco, çok zeki bir Jako Papağanı’ydı ve Başkan ile çok iyi anlaşıyorlardı.

“Hayvanlara bağımlıyım”

Hayvan sevgisinin doğuştan geldiğini anlatan Şenol; müstakil, bahçeli bir evde büyüdüğünü ve her zaman, etraftaki sokak hayvanlarını sevip beslediğini söyledi. Sonrasında aldığı bir Kurt Köpeği ile hayvan sevgisinin daha da arttığını dile getiren Şenol, o köpeğinin öldüğünü ama belediye personelinin bu seneki doğum günü hediyesinin, iki Kurt Köpeği olduğunu ifade etti. “Biri dişi, diğeri erkek iki yavru Kurt Köpeği almışlar bana. Kız olana Zeyna, erkeğe ise Dost adını verdim.” diyen Şenol, Belediye’nin şantiyesinde onlar için iki yuva yaptırdığını da ekledi.

Odasını paylaştığı hayvan dostlarının yanı sıra Belediye’nin çatısında birçok güvercin de besleyen Başkan Şenol “Hayvanlara bağımlıyım, onları çok seviyorum. Şantiye’de de Gülen Kumrularım ve İspinoz Kuşlarım var.” dedi. Su kaplumbağası Tekila’nın, küçük bir fanusun içerisinde yaşamasına da gönlü razı gelmeyen Şenol; onu, balıklar için hazırlattığı büyük bir havuza bırakmayı düşündüğünü belirtti.

“Yolun kenarında bulup sahiplendim”

Belediye’de ve Şantiye’de besledikleri hayvanların yanı sıra evinde de bir köpeği olduğunu aktaran Şenol, onu sahiplenme anısını ise şu sözlerle dile getirdi: “Evde beslediğim köpeğimi yağmurlu bir havada çamur içinde buldum. Yolun kenarında öylece duruyordu. Yanına yaklaşıp baktım ve orada bırakmak istemedim. Kapıyı açıp arabaya binmesini söyledim ve o da hemen atladı. Eve geldim, banyo yaptırdım ve bir güzel yıkandı, kurulandı. İki yıldır bakıyorum ve daha hiçbir zaman eve pislediğini görmedim.” Çarşı ismini verdiği bu köpeğinin çok zeki bir hayvan olduğunu vurgulayan Şenol “Eve geldiğimde benden, kendisine masaj yapmamı istiyor. Bir defa yapmamla da yetinmiyor ve sürekli yeniden istiyor. Bu konuda, biraz başım dertte ama yine de çok iyi anlaşıyoruz.” dedi.

Hayvanlara olan sevgisini kelimelere sığdıramayan Şenol, ona getirilen yavru bir yılanı bile sahiplenmek istediğini ama yabani hayatı sevdiklerini başka yerde yaşayamayacaklarını öğrenince, mecburen bırakmak zorunda kaldığını da anlattı. “Hayvanların, insanlardan daha az tehlikeli olduğunu düşünüyorum.” diyen Başkan Şenol, yılan dahil hiçbir hayvanın, insanlar onlara bir şey yapmadığı sürece, insanlara zarar vermeyeceğini söyledi.

“Fabrikalardan yemek toplatıp barınağa gönderiyorum”

Küçük yaşlardan beri hayvan sevgisiyle büyüyen ve neredeyse her anını hayvan dostlarıyla birlikte geçiren Şenol, en küçük hayvanları bile doğanın dengesi olarak gördüğünü belirtti ve onlarla konuşunca kendini daha iyi hissettiğini, hayvanların ona huzur verdiğini söyledi.

Sokakta kedi veya köpek gördüğünde, mutlaka durup sevdiğini öğrendiğimiz Başkan Şenol, sokak hayvanları için özel çalışmaları olduğundan da bahsetti. “Fabrikalardan yemek toplatıp Menderes Şopengazi Barınağı’na gönderiyorum.” diyen Şenol, köpeklere yeni bir barınak yapımı için yer aramaya başladıklarını da duyurdu.

“İnsanlar kararlı olduğumuzu gördü”

Sokak hayvanlarının daha iyi koşullarda yaşayabilmeleri için neler yapılabileceğine de değinen Başkan Halil İbrahim Şenol, öncelikle 5199 sayılı kanunun konuşulması gerektiğinin altını çizdi. Yasayla ilgili görüşlerini ifade eden Şenol “Yasayı Avrupa’dan alıp direkt uyguladık ama Avrupa sokaklarında neredeyse hiç sahipsiz hayvan yok. Bizim ülkemizde ise hayvan sayısı çok fazla ve esas sorun da buradan kaynaklanıyor.” şeklinde konuştu.

Gaziemir’de doğup büyüyen Şenol, 2009 senesinden beri başkanlığını yaptığı Gaziemir Belediyesi’nin sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalarını da şu sözlerle anlattı. “Belediyemiz, devamlı olarak kısırlaştırma ve aşılama yapıyor. Bir hafta göz hapsinde tutuyoruz. Aşılama ve bakımları bittikten sonra kanunun söylediği gibi, aldığımız yere bırakmak zorunda kalıyoruz. Bunun dışında, neredeyse bütün parklarda yemlik ve suluklar var.” Yapılan bu yemlik ve sulukların bazı insanlar tarafından istenmediğini ve kırıldığını ya da pisletildiğini söyleyen Şenol “Başlarda bu yüzden çok tehdit aldım ama vazgeçmedik ve kapları koymaya devam ettik. Artık, karşı çıkan insanlar da alıştı, çünkü kararlı olduğumuzu gördü.” dedi.

Dünya çocuklarına zeytinyağı hediyesi

Odada bulunan ve etrafı yeşil dallarla kaplı kocaman bir ağaç; Başkan’ın, hayvanları sevdiği kadar doğaya da bağlı olduğunu düşündürmüştü bize. Sohbetimizin sonuna doğru; Şenol’un, bahçelere dikebilmesi için 6-7 bin adet meyve fidesi dağıttığını ve her yere zeytin ağacı diktirdiğini söylemesiyle bu konuda yanılmadığımızı gördük ve kendisinin doğa ile ilgili de birçok projesinin olduğunu öğrendik.

Dikilen zeytin ağaçlarından üretilen zeytinyağlarının, her yıl 23 Nisan’da ziyarete gelen Dünya çocuklarına dağıtıldığını belirten Şenol “Bu yılki 23 Nisan etkinliğini ‘Çevre Teması’ altında yapmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sohbetimiz; Başkan Halil İbrahim Şenol’un, Ege Üniversitesi ile işbirliği içinde bir botanik bahçesi projesi üzerinde çalıştıklarını duyurmasıyla son buldu. Biz de Başkan’ın, hayvanlara ve doğaya bağlılığına hayran kaldık ve hem bu duyarlılığı hem de bizimle görüşmeyi kabul ettiği için teşekkür ederek oradan ayrıldık.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.