Yerelin Sesi

Başka Kordon Yok!

Başka Kordon Yok!
11 Mart 2020 - 17:06

Başka Kordon yok!

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Kıyı Düzenlemesi kapsamında 2014 yılında Kordon’a serilen fakat hor kullanım nedeniyle kullanılmaz hale gelen çimler, yenileri ile değiştiriliyor. Vatandaşlar, çimlerin üzerinde çekirdek yenilerek kabuklarının etrafa atıldığını, alkol alan gençlerin boş şişeleri ve kutuları etrafta bıraktığını belirterek, “Sadece çimler değil, yürüyüş yolu olan tartan pist de hor kullanım nedeniyle çok yıprandı. Biran önce kötü kullanıma yönelik tedbirlerin alınmasını istiyoruz” dedi.

Birinci Kordon’da yapılan kıyı düzenlemesi ile İzmir, yeni bir çehreye kavuştu. 2014 yılında serilen çimlerin yerine ise yaklaşık 8 futbol sahası büyüklüğünde yeni rulo çim döşendi. Birinci Kordon’da Alsancak vapur iskelesi önünden başlayan çalışmalar kapsamında, Cumhuriyet Meydanı’na kadar, 53 bin metrekare alan basılmaya dayanıklı çimle kaplandı. Yenilenen çimler bir süre üzerine basılmaması için koruma altına alındı.

AYNI AKIBETİ YAŞAMASINLAR


Bugün kadar hor kullanım nedeniyle defalarca sökülerek yenilenen çimlerin ardından yeni gelen çimlerin her türlü iklim şartlarına dayanıklı olduğu belirtildi. Fakat döşenen yeni çimlerin de akıbeti eskileri gibi olacak gözüküyor. Zira bu yeni çimlere de atılan çekirdek kabukları, izmarit ve çöpler yakın bir sürede bu alanların da onarılamayacak şekilde zarar görmesine ve değişmesine neden olacak.

TARTAN PİST DE NASİBİNİ ALDI

Bölgede yaşayan vatandaşlar, sadece çimlerin de diğer kamu alanlarının da aynı tehlikeyle karşı karşı karşıya olduğunu belirterek, “Örneğin koşu ve yürüyüş parkuru olan Tartan Pist de bu hor kullanımdan nasibini aldı. Belediye gösterdiği fedakarlıkla burayı güzelleştirirken kendini bilmezler ise bu güzelliği tahrip ediyor. Temizlik görevlileri de atılan çekirdek kabuklarını temizlemek için gün boyu emek harcıyor” dedi. İzmirliler her fırsatta ‘Başka Kordon Yok’ mesajları verirken yerlere çekirdek kabukları atan, çimleri ve tartan pisti hor kullananlara karşı da tedbir alınmasını istedi.

Haber: Mustafa OĞUZ

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi