Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Basın Sözcüsü Şule Baylan HAYTAP’ı Anlatıyor

Basın Sözcüsü Şule Baylan HAYTAP’ı Anlatıyor
477 views
29 Aralık 2018 - 10:39

Basın Sözcüsü Şule Baylan HAYTAP’ı anlatıyor

Türkiye’deki tüm hayvanseverleri tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen HAYTAP; tüzel bir kişilik kazanmadan önce, hayvan hakları savucularının sanal oluşumla bir araya geldikleri bir platformdu. Hayvan Hakları Aktif Güç Birliği Platformu (HAYTAP) adıyla kabul gören bu sivil toplum hareketi, 2008 yılında İstanbul Valiliği tarafından tescillenerek tüzel kişiliğe sahip oldu.

Türkiye’de, hayvan hakları konusunda çalışan tek federasyon olan HAYTAP; evrendeki tüm canlıların seslerini duyurabilmeyi amaçlıyor. “HAYTAP Herkestir, Hepimiz HAYTAP’ız” anlayışıyla yola çıkan bu federasyon, 2008 yılında beş dernek ile kuruldu, Ocak 2016 itibariyle dernek sayısını on yediye çıkardı.

Birlik ve beraberliğe inanan herkes HAYTAP ailesine katılabilir

Örgütlenmenin ve kurumsallaşmanın gücüyle hareket eden HAYTAP; bünyesinde bulunan dernekler ve onların temsilcileri ile işbirliği içinde, yüz binlerce hayvanın hayatını olumlu yönde etkileyecek ekip çalışmalarında bulunmayı amaçlıyor. Bu nedenle; HAYTAP ailesine katılmak isteyenlerin ‘Ben’ duygusu yerine ‘Biz’ bilinciyle hareket etmesi gerekiyor. Birlik ve beraberliğin gücüne inanan tüm insanlar, bu ailenin bir parçası olabilir.

Doğayı ve içerisinde yaşayan tüm canlıları bir bütün olarak ele alan HAYTAP; insanların, kendi istek ve menfaatleri için hem çevreye hem de hayvanlara zarar vermesine karşı çıkıyor. O alanların geri kazanılması ve doğal hayatın korunması ile ilgili her türlü çalışmayı destekleyen HAYTAP, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle ortak hareket ediyor.

Bağışlar tüm canlılar için kullanılıyor

HAYTAP, yapılan yardımları ve toplanan bağışları doğadaki tüm canlılar için kullanıyor. Bu bağışlarla; insanlar için farkındalık çalışmaları düzenleniyor, HAYTAP Yaşam Aracı ile hayvan kurtarma operasyonları gerçekleştiriliyor, Veteriner Hizmetleri için harcama yapılıyor.

Bunların yanı sıra satılan tişörtler ve takvimler de bazen klinik bazen ise sokak hayvanları için yuvaya dönüşüyor. HAYTAP, hayvanlar için bir şeyler yaparken insanları da unutmuyor ve gittikleri illerde çocuklar için kitap, kıyafet ayakkabı gibi birçok yardımda bulunuyor.

‘Pet’ diye alıp ‘Pat’ diye atıyorlar

HAYTAP; Türkiye genelinde birçok ilde insanların, doğaya ve içerisinde yaşayan diğer canlılara karşı bilinçlenmesi, duyarlı hale gelebilmesi için farkındalık çalışmaları yürütüyor. Hayvanların, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için deney malzemesi olarak kullanılmaması, Petshoplarda bir eşyaymış gibi satılmaması ve sirklere ya da hayvanat bahçelerine kapatılmaması için afişler, bilboardlar hazırlanıyor, kısa filmler çekiliyor ve okullarda eğitimler düzenleniyor. Bunların yanı sıra veganlık farkındalığını sağlayabilmek için kamu spotları ve büyük firmalarla çeşitli projeler yapılıyor.

Özellikle; sokak hayvanlarına yönelik farkındalık oluşturabilmek için yaptığımız çalışmalar, birçok insanın bilinçlenmesine katkı sağlasa da halen üretim ve sokağa atılma durumları devam ediyor. İnsanlar, Pet diye alıp pat diye atıyorlar ve kimi hayvan dostumuz sokakta yaşam mücadelesi verirken kimisi de barınak olarak adlandırdığımız rehabilitasyon merkezlerine kapatılıyorlar.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.