Yerelin Sesi

Basın Özgürlüğünde Tek Rakibimiz; Çin

Basın Özgürlüğünde Tek Rakibimiz; Çin
03 Mayıs 2020 - 10:49

Basın Özgürlüğünde Tek Rakibimiz; Çin

 

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye’nin basın özgürlüğü alanında 180 ülke içnden 154’üncü sırada olduğunu belirtti. Dernek ayrıca, Türkiye’de haber yaptıkları için cezaevine giren gazeteci sayısının günden güne arttığı belirterek tutuklu gazeteci listesinde Çin’den sonra ikinci sıra olduğumuzu kaydetti.

Derneğin sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, “Basın ve ifade özgürlüğü; bireyin fikir beyan etmesi ve bilgi edinebilmesinin, kamusal çıkar çerçevesinde halkın doğruları öğrenebilmesinin teminatıdır. Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi sıralamasında 180 ülke içinde 154’üncü sırada yer almaktadır. Sadece haber yaptıkları için cezaevine konulan gazeteci sayısının günden güne arttığı Türkiye, tutuklu gazeteci listesinde de Çin’den sonra ikinci sıradadır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkartılan af niteliğindeki yasa kapsamına gazeticelerin dahil edilmemesini de sert bir dille eleştirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi