BASIN BÜLTENİ - Yerelin SesiYerelin Sesi

5 Aralık 2021 - 22:30

BASIN BÜLTENİ

BASIN BÜLTENİ
Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 11:30

27 views
reklam

BASIN BÜLTENİ

“AKP iktidarının yanlış adımları çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur”

Değerli basınımız;

CHP Ortaca İlçe Örgütü olarak Ortaca sebze meyve haline ziyarette bulunarak, Domates üreticisi çiftçilerimiz ve ihracatçılarımızla bir araya geldik. Üzülerek gördük ki üretici de ihracatçı esnaflarımız da durumlarından memnun değil.

Maalesef, bu sene limonda görülen sıkıntılar, domates üreticilerimiz içinde geçerli. Aldığımız bilgilere göre Ortaca’mızda yıllık 250 bin ton ile 300 bin ton arası domates rekoltesi var ve günlük yaklaşık 2 bin ton domates işlenmekte. Geçen sene kilosu 3-4 lira arasında çiftçilerimiz domates satarken şimdi kilosu 1-2 liraya zor satmakta. Şu anda 1 kilo domatesin üreticimize maliyeti 2 lira olduğu gibi bunun üzerine gübre ve ilaçlardaki yaklaşık yüzde 200’lük artış var. Geçen sene 250 lira olan gübre 600 liraya çıkmış. Üreticilerimizin bu yükün altından kalkması mümkün değil.

Üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar ihracatçılarımız için de geçerli. AKP iktidarının Tarım ve Ticaret bakanlıklarının çiftçimize ve ihracatçımıza yeterli desteği vermemesi ve dış politikada atılan yanlış adımları ihracat yaptığımız ülkelerin de kapılarını yüzümüze kapanması çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur.

Çiftçimizin beklentisi emeğinin karşılığını almak. Bunun için de talepleri erken seçim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimizde ülkemizin sorunlarına karşı ürettiğimiz çözüm projeleriyle, özlenen Türkiye’yi halkımıza yaşatacağız.

Evren TEZCAN

CHP Ortaca İlçe Başkanı

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.