Yerelin Sesi

Baro’dan “Müptezel Zat” İçin Suç Duyurusu

Baro’dan “Müptezel Zat” İçin Suç Duyurusu
417 views
24 Nisan 2020 - 13:56

Baro’dan “Müptezel Zat” İçin Suç Duyurusu

 

Sosyal Medya hesabından Mustafa Kemal Atatürk’e ‘İşbirlikçi Subay’ benzetmesi yapan gazeteci Fatih Tezcan için İzmir Barosu harekete geçti. Baro’dan yapılan açıklamada, “Adı geçen müptezel zat hakkında gerekli hukuki işlemleri ivedilikle başlatacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Ulusal kurtuluş mücadelesinin demokrasi ve çoğulcu düşünce ile taçlandığı 23 Nisan 1920’nin 100. Yıldönümünde Fatih Tezcan isimli şahsın Atatürk ve onun kurduğu Meclise karşı söylemleri, İzmir Barosu’nu harekete geçirdi. Baro’dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“ÖFKEYLE ÖĞRENDİK”
“Gücünü siyasal islamcıların kurucu iradeye olan düşmanlığından alan Fatih Tezcan isimli müptezel şahsın yüzbinlerce kişinin takip ettiği sosyal medya hesabından Cumhuriyetimizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’e ismini vermekten de korkarak “işbirlikçi subay” yakıştırması yaptığını büyük öfke ile öğrendik.

“PARALEL TBMM”
“Bu önemli günde dünyanın gördüğü ilk anti emperyalist bağımsızlık savaşının tüm tarihi gerçekliğini çarpıtarak İngiliz kuklası padişahın temsil ettiği Osmanlı’ya devlet, fiilen işletilmez hale getirilmiş olan Meclis-i Mebusan’a meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ise “paralel” deme küstahlığını gösteren bu şahsa halkımız gerekli cevabı vicdanında verecektir.

“İKTİDARA SAHİP OLANLAR…”
“Ancak kamuoyuna duyurmak isteriz ki, İzmir Barosu “istiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşülen” hiçbir anda geri adım atmayacak, “iktidara sahip olanlar gaflet, dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunsalar bile” 112 yıllık onurlu mirası uyarınca, üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmekten çekinmeyecektir.

“HUKUKİ İŞLEMİ BAŞLATIYORUZ
Cumhuriyetimiz ve anti emperyalist mücadele tarihimiz asla sahipsiz değildir. Bu vesile ile “adı geçen müptezel zat” hakkında gerekli hukuki işlemleri ivedilikle başlatacağımızı tüm kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

BU ŞARLATANI KİM KORUYOR
CHP Antalya İl Başkanlığı da söz konusu ifadeleri nedeniyle Tezcan hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. İl Başkanlığından yapılan açıklamada, “Bu şarlatanı kim koruyor? Her ağzını açtığında Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetin önderlerine kin kusup hakaretler yağdıran bu meczup hakkında söylediği aşağılık sözlerden suç duyurusunda bulunuyoruz”denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.