Yerelin Sesi

Baro’dan Çeşme’ye “Roman Vatandaşların Mağduriyetini Giderin”

Baro’dan Çeşme’ye “Roman Vatandaşların Mağduriyetini Giderin”
18 Haziran 2020 - 8:39

Baro’dan Çeşme’ye “Roman Vatandaşların Mağduriyetini Giderin”

 

İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı mevkiinde Roman vatandaşların yaşadığı çadırlarların Çeşme Belediyesi zabıta ekiplerince kepçelerle yıkılması üzerine İzmir Barosu açıklama yaptı. Çeşme Belediyesine çağrıda bulunan Baro, “Roman yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak onların sağlıklı koşullarda yaşama imkanlarını sağlamaya, eğitim hakları sekteye uğratılmış çocukların mağduriyetini derhal gidermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu, yıkım öncesinde bölgede yaklaşık 100 kadar yurttaşın çok zor koşullar altında yaşadığıhı, bu kişilerin bir bölümünün sürekli olarak bölgede ikamet ederken bir kısmının ise İzmir’in çeşitli ilçelerinden yaz döneminde çalışmak amacıyla Çeşme’ye geldiği belirtti. Bölgede yaşayan Roman yurttaşların hurdacılık ve kağıtçılık gibi işlerle uğraştığının belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bir kısmının çocuklarının okula devam ettiği, yaşam alanlarının iptidai koşullarda olduğu, temel hijyen ve su gibi ihtiyaçların karşılanmasında güçlükler çekildiği, söz konusu alana kısa süre önce ihtiyaçların giderilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından su deposu kurulduğu, bölgede sağlıklı konutlarda yaşam alanları oluşturulması için çalışmalar yapıldığı, kısa süre öncesine kadar sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi için girişimlerde bulunulduğu öğrenilmiştir.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER İHLAL EDİLDİ
Tüm bu gelişmelere karşın önceki gün Çeşme Belediyesi tarafından herhangi bir ön uyarı yapılmadan söz konusu alana müdahale edildiği, çadır ve barakalarının yıkıldığı, yerleşim alanının iş aletleriyle düzeltildiği, açıkta kalan insanların alanı terke zorlandığı ve bu nedenle aralarında çocuk ve yaşlıların da olduğu Roman yurttaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin ciddi şekilde ihlal edildiği ifade edilmektedir.

AİHM’E DE AYKIRI
Uluslararası hukuka göre zorla tahliye ancak insan onuruna uygun bir şekilde ve ilgili kişilerin haklarını yeterince koruyabilecek usul kuralları çerçevesinde gerçekleştirilebilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), dezavantajlı durumdaki Romanların ihtiyaçlarının özellikle dikkate alınması gerektiği kanaatindedir ve aksi bir durumda, zorla tahliye benzeri uygulamaların özel yaşam, aile yaşamı ve konuta saygı hakkının ihlalini oluşturacağını kabul etmiştir.

YAPILANLAR AKIL TUTULMASIDIR
Tüm bu temel uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak Çeşme’de yaşayan Roman vatandaşlarımıza kamu gücü kullanılarak uygulanan yöntemlerin kabulü mümkün değildir. Konar göçerlik gibi Roman kültürünün bir parçası olan olguları, yüzlerce yıllık ayrımcı uygulamaların sonucu oluşmuş yoksulluk, evsizlik, işsizlik ve benzeri sosyal gerçeklikleri kepçe marifetiyle çözmeye çalışmak açık bir akıl tutulmasıdır.

“ÇARE ÜRETİN”
Yerel yönetimlerin temel görevlerinden biri kentte yaşayan tüm yoksulların, evsizlerin ve işsizlerin dertlerine çare üretmek olmalıdır. Bu nedenle önceki gün yaşanan olaylara sebebiyet veren tüm kurum ve kuruluşları derhal bu yanlışlarından dönmeye, Roman yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak onların sağlıklı koşullarda yaşama imkanlarını sağlamaya, eğitim hakları sekteye uğratılmış çocukların mağduriyetini derhal gidermeye davet ediyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.