Yerelin Sesi

“Bankalar Derdimize Deva Olmuyor”

“Bankalar Derdimize Deva Olmuyor”
29 Mart 2020 - 12:32

“Bankalar derdimize deva olmuyor”

 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Koronavirüs salgınıyla yaşanan süreçten olumsuz etkilenen sektörün ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşmakta güçlük çektiğini söyledi. İşler, “Bankalar derdimize deva olmuyor. Koronavirüs salgını yokmuş, her şey yolundaymış gibi davranıyorlar” dedi.

Yeni tip koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını, diğer tüm sektörler gibi turizm sektörünü de olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluklardan payını alan konaklama sektörü, başta finansman ve istihdam olmak üzere ağırlaşan sorunlarına çözüm arayışına girdi. Yaşanan sürecin ekonomimize olumsuz etkisini azaltmak amacıyla alınan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kararlar, turizm sektörünü umutlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, finans kuruluşlarından bu ortamda istihdamın korunması ve ekonomik büyümenin sürdürülmesi için kredi şartlarının esnetilmesine yönelik adımlar beklendiğini dile getirdi.

FAİZ VE BÜROKRATİK ENGELLER
Mehmet İşler, “Kimi özel bankalar, öteleme ve erteleme talepleri karşısında normal zamanda bile uygulanmayan oranlarda erteleme faizleri talep ediyor. Kredi ertelemelerinde temerrüt faizi uygulanıyor. Kredi yapılandırma taleplerinde pek çok şart öne süren özel bankalar, kendilerine tamim gelmediği, genel müdürlükten onay istenmesi gerektiği, onanmasının zaman alacağı gibi sözlerle ve çok sayıda belge isteyerek bürokratik engel çıkarıyor” dedi. Yeniden yapılandırmalarda özel bankaların mevcut kredinin faizinden daha yüksek bir faiz uygulayabildiğini söyleyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

SALGIN YOKMUŞ GİBİ DAVRANIYORLAR
“Özel bankalar Kredi Garanti Fonu ile protokol imzalayıp şirketlere destek vermeye yanaşmıyor. Başvurduğumuz şubeler, ‘genel müdürlük protokolü imzaladıktan sonra kredi verebiliriz’ cevabı veriyor. Bankaların tavrı yüzünden sektör ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşamıyor. Durumu zayıf olanların limitleri arttırılmalı, onlara yeni imkanlar sağlanmalı. Kamu bankaları ve özel bankalar, enerji dağıtım şirketleri, koronavirüs salgını yokmuş, her yer güllük gülistanlıkmış, her şey yolundaymış gibi davranıyorlar. Bankalar derdimize deva olmuyor.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi