Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Bakkal Amca

Bakkal Amca
Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz( dhamustafaoguz@gmail.com )
312 views
10 Mart 2021 - 14:39

Yazar: Mustafa OĞUZ

Bakkal Amca

Çocukluğumuzda  her mahallede olduğu gibi  bizim sokakta da bakkal amcamız vardı. Evimizin temel gıda ihtiyaçlarını oradan karşılardık. Eve düşük de olsa haftalık ya da  aylık maaş girdiğinde hesabı kapatırdık. Bir tek ekmek bile deftere yazdırılırdı. Her  sabah  erken saatlerde okula giderken bakkal amcayı selamlardık. Bazen komşularımız da dahil zamanında  ödeme yapamazdık. Ama bakkal amca alışverişi, hiç kesmezdi.
Bakkal amca bizi hüzünle izlerdi.

Fakat zaman içinde alışveriş kültürü de değişti. Bankalar kredi kartları dağıtmaya ve mahallelerde büyük marketlerin zincirleri mantar gibi  çoğalmaya başladı. Parası olmasa da kredi kartı olan soluğu marketlerde alıyor, alışveriş arabalarını tıka basa dolduruyordu. Hele indirim günlerinde marketler ana baba günü gibi olurdu. Bakkal amca uzaktan bu olup bitenleri kaygıyla üstelik gönlü kırıkta olsa tezgahın arkasından hüzünle izlerdi. Kaç kez  ekmek almaya gittiğimde göz göze geldik  Herkes zor gün dostu bakkal amcayı  terk etmiş ve yeni alışveriş kültürüne kısa süre içinde bağımlı hale gelmişti. Zaman içinde bu haksız rekabete dayanamayan  bakkalların büyük bölümü kapısına kilit vurdu. Geride kalanlar da ayakta kalma mücadelesini sürdürmeye devam ediyordu. Zor günlerin  dostu acımasız rekabet sisteminde kaderine terk edilmişti.

Veresiye defterleri tekrar açıldı
İşsizliğin, yoksulluğun her geçen gün daha da arttığı ülkemizde yine bakkal amca imdada yetişti. Kredi kartı limitleri dolanlar ve cebinde alışveriş parası olmayanlar yine bakkalın yolunu tutmaya borç olarak deftere yazdırmaya başladı. Mahalle  kültürünün  olmazsa olmazı bu zor günlerde bizlere kucak açan esnafımızdan alışveriş yapıp onları yaşatmalıyız ki biz de yaşayalım.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.