Yerelin Sesi

BAKAN PAKDEMİRLİ: “BUZAĞI DESTEKLEMELERİ KAPSAMINDA 520 MİLYON LİRA DESTEKLEME ÖDEMESİNE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLAYACAĞIZ”

BAKAN PAKDEMİRLİ: “BUZAĞI DESTEKLEMELERİ KAPSAMINDA 520 MİLYON LİRA DESTEKLEME ÖDEMESİNE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLAYACAĞIZ”
284 views
29 Aralık 2018 - 14:13

BAKAN PAKDEMİRLİ: “BUZAĞI DESTEKLEMELERİ KAPSAMINDA 520 MİLYON LİRA DESTEKLEME ÖDEMESİNE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLAYACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Buzağı desteklemeleri kapsamında 440 bine yakın yetiştiricimizin 1 milyon 200 bin buzağısına 520 milyon lira destekleme ödemesine de önümüzdeki hafta başlayacağız.” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, “Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Pakdemirli, üniversitelerle ortak proje geliştirmeye her zaman açık olduklarını belirterek, devlet, sanayi ve üniversite iş birliğini önemsediklerini söyledi.

Et ve Süt Kurumunun kesim bekleyen hayvanlarıyla ilgili bir süredir sıra olduğunu hatırlatan Pakdemirli, yakın bir tarihte bekleyen hayvanların kesim işlemlerine başlayacaklarını anlattı.

Üreticinin derdiyle dertlendiklerini vurgulayan Bakan Dr. Pakdemirli, “Buzağı desteklemeleri kapsamında 440 bine yakın yetiştiricimizin 1 milyon 200 bin buzağısına 520 milyon lira destekleme ödemesine önümüzde hafta başlayacağız. Bu da 550 liraya varan buzağı başına desteklemeye tekabül ediyor.” diye konuştu.

“2050’DE GIDA VE TARIM BUGÜNDEN DAHA DEĞERLİ OLACAK”

Dr. Pakdemirli, 2050’de dünyada 10 milyar nüfus olacağını ve yüzde 60 daha fazla gıda ihtiyacı olduğunu belirterek, gıdanın da tarımın da bugünkünden çok daha değerli olacağını aktardı.

Bugün 1 milyar insanın aşırı yoksul, 800 milyon insanın aç, 600 milyon insanın obez olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, dünyada dengesizliğin olduğunu, önümüzdeki yıllarda bu dengesizliklerin daha da artacağını söyledi.

“Kendi kendine yeterli ve kendi ülkemizin tükettiğini hatta daha fazlasını üretebilecek vaziyete gelirsek dünyada çok daha avantajlı bir konuma geliriz.” diyen Pakdemirli, Türkiye’de 100 milyona doğru giden bir nüfus olduğunu ve yüzde 50 daha fazla gıda üretmek gerektiğini bildirdi.

“ORMAN VARLIĞIMIZI ARTIRAN NADİR ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

Bakan Pakdemirli, 2005’te çıkan kanunlarla tarıma elverişli arazilerin tarım dışına çıkarılması oranının minimuma düşürülmesi şeklinde çok önemli adımlar atıldığına da değindi.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarıma elverişli arazilerin korunması bakımından bu konunun en büyük savunucusu olduklarına işaret eden Dr. Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz. Orman varlığı son 16 yılda 1,5 milyon hektar arttı. Hedefimiz toplam arazimizin yüzde 30’u kadar orman varlığına sahip olmak. 2023 hedefimizde dünyada yaşayan her bir insan için bir fidanın dikilmiş olması ve 7 milyar fidana doğru koşuyoruz. Ormanların tarım ve üretimle çok alakası var. Ağaç olmayınca yağış, yağış olmayınca su, su olmayınca tarım olmuyor. Bizim bir yandan tarım yaparken bir yandan da ülkemizi yeşillendirmemiz lazım.”

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.