Yerelin Sesi

BAKAN PAKDEMİRLİ: “ARTIK PET SHOP’LARDA KEDİ-KÖPEK SATILMAYACAK”

BAKAN PAKDEMİRLİ: “ARTIK PET SHOP’LARDA KEDİ-KÖPEK SATILMAYACAK”
02 Şubat 2019 - 10:01

“ARTIK PET SHOP’LARDA KEDİ-KÖPEK SATILMAYACAK”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli , Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Pamukkale ilçesi Karakurt Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Sokak Hayvanları Barınma-Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nın açılış törenine katıldı.

Dr. Bekir Pakdemirli: “Pet shop’larda bundan sonra kedi-köpek satılmayacak” dedi.

SAHİPSİZ HAYVANLARIN AŞILANMASI

Kendisinin de bir köpek sahibi olduğuna dikkati çeken Dr. Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Rabbim böyle güzellikleri yaratmışken bizlerin de onlarla daha fazla iç içe olması gerekiyor. Burada 5 yıldızlı otel konforu var. Ama buralar kalıcı ikameti olmaması lazım hayvanların. Hayvanlarımız buraya gelip aşılanarak doğal ortamlarına bırakılıyor. Biz bir şekilde buradaki iyi şartlarda hayvanlarımızı alıp kısırlaştırıp aşılayıp doğal ortamlarına bırakmanın yollarını arıyoruz ve bunu yapıyoruz.

Bugünde kadar 8-9 yıl içinde 40 milyon liraya varan yatırım yaptık. Türkiye çapında son 15 yılda biz 1,5 milyona yakın sahipsiz hayvanı aşılamışız, 1 milyonunu da kısırlaştırmışız. 300 bin üzerinde hayvanın bakım evlerinden bir şekilde sahiplendirmişiz. Bu sahiplendirme oranını artırırsak çok daha iyi olacak.”

“HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET VE KASTEN ÖLDÜRME FİİLLERİ ARTIK SUÇ KAPSAMINA GİRECEK”

Konuşmasında kamuoyunda çok konuşulan bir yasa tasarısı hakkında uzun çalışmalar yaptıklarını belirten Dr. Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii ki bu sadece Tarım ve Orman Bakanlığını değil diğer bakanlıkları da ilgilendiriyor. Ama biz 3 bakanlık olarak kabaca anlaşmaya vardık. Burada Meclis’in de takdirleri olacaktır. Ancak hayvanlara yönelik şiddet ve kasten öldürme fiilleri artık kabahat kapsamından çıkıp suç kapsamı haline gelecek. En yakın zamanda ben de yasanın çıkacağını ve kamuoyu vicdanının biraz daha rahatlayacağını umuyorum.

Pet shop’larda bundan sonra kedi-köpek satılmayacak. Kötü ortamlarda, o camların arkasında hayvanların sergilenmesini biz doğru bulmuyoruz. Katalog ya da internet ortamından olabildiğince sahiplendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sahipli hayvanları sokağa terk edenlere de yaptırım uygulamayı planlıyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi