Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Bakan Koca’dan Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Açıklama

Bakan Koca’dan Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Açıklama
312 views
27 Mart 2020 - 18:59

Bakan Koca’dan Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Açıklama

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakan Koca yaptığı açıklamada; “Yaşadığımız günler örneğini bildiğimiz günler değildir. Tüm dünya 1 aralık 2019 dan öncesine dönme mücadelesi veriyor. 10 marttan bu yana Türkiye’de hayat değişti, Asla diğer ülkelerle aynı durumda değiliz. Oradaki sonuçların kısa sürelerde ortaya çıktığını akılda tutmalıyız.
Türkiye insanını korumak için elinden gelen her şeyi yaptı. küresel soruna karşı ulusal mücadelesini verme yolunu seçti sıkı tedbirler aldı. Bugün şartlar çok farklı önceki tedbirler bugün sadece avantaj, fazlası değil.
Bu hastalık dünyada hayatı değiştirecek kabiliyete sahip. Hayat tarzımızda geçici bir değişikliğe gitmek gerekli. Bu en çok sosyal ortamlarda bulaşan bir hastalık. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Tedbirler aslında basit. Hastalığın yayılmasını engelleyecek şartları sağlamak ve onlara uymak zorundayız.” dedi.

EN ÖNEMLİ KONU SOKAKTA GEÇİRİLECEK ZAMANA KISITLAMA GETİRİLMESİ KONUSUDUR

Bugün Bilim Kurulunda belki de en önemli toplantılarını yaptıklarını belirten Koca, sözlerine şöyle devam etti: “Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Dünyada başarı göstermiş yöntemleri değerlendirdik. Hastalığın yayılmasına karşı en önemli tedbir olan izolasyonu prensip haline getirdik. Yani hastalığı bulunduğu sınırlar içinde tecrit edelim. Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir.İnsanlar birbiriyle mümkün olduğunca az karşılaşmalıdır. Bunun için de çalışma saatleri çalışma saatleri, çalışma günleri, tatiller düzene konmalıdır. En önemli konu sokakta geçirilecek zamana kısıtlama getirilmesi konusudur.”

VİRÜSLERİN ŞEHİRDEN ŞEHİRE TAŞINMASINA SET ÇEKMEK

Sosyal hareketliliği ve teması azaltarak toplum yaşamının yeni bir düzene kavuşması gerekir. bunu için hareketliliği olabildiğince azaltmak virüsün şehirden şehre taşınmasına set çekmek. Bu yaklaşım belki şehirlerin izole edilmesi gibi düşünülebilir. Özetleyecek olursam Bilim Kurulunun 83 milyon için önerdiği tedbir belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele dönemi hayata geçiyor. Bugün bilim kurumuzun aldığı tavsiye kararlarını sayın Cumhurbaşkanımız’a arz ettim kendilerinin bu konuda değerlendirmeleri olacak.

CAN KAYBIMIZ 92’YE HASTA SAYIMIZ 5698′ E ULAŞTI

Önceki basın toplantısında hastalığa verileri her gün kurumsal sitemizde açıklayacağımı söylemiştim. Bugün itibari ile İnternet ortamında güncellenerek her akşam açıklanmaya devam edecek. Son 24 saattte 7533 test yapıldı. toplam 47823 test yapılmış oldu. 2069 pozitif vaka. Toplam vaka sayımız 5698 oldu. Bugün 17 hastamızı kaybettik. Toplam can kaybımız 92’yi buldu. Hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımdadır bunların 241 tanesi entübe durumdadır.  42 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmiştir

 

S

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.