Yerelin Sesi

Bakan Koca Açıkladı: Virüsten Can Kaybı Bin 403 oldu

Bakan Koca Açıkladı: Virüsten Can Kaybı Bin 403 oldu
14 Nisan 2020 - 17:58

Virüsten can kaybı bin 403 oldu

 

Sağlık Bakanı Fahrettn Koca, koronavrüsün yayılma hızının kontrol altına alındığını açıkladı. Koca, “Son 24 saatte vaka sayısı 4 bn 62, vefat sayısı 107 oldu, toplam vefat sayısı 1403’e ulaştı. Bugün iyileşen hastaların sayısı 842 oldu” dedi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 24 saatte 107 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. Türkiye’de 1 Mart’tan bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 1403 olduğunu vurgulayan Koca, virüsün yayılma hızında düşüş olduğunu ve Türkiye’de 1-2 hafta içerisinde salgının pik yapacağını açıkladı.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle: “Bugünkü test sayımız 33 bin 70 oldu. Hedemiz 30 bini aştık. Pozitif olan 4 bin 62 vakamız olmuştur. Vaka sayımız 65 bin 111’e ulaştı. Vefat eden 107 kişiyle kayıp sayımız 1403’ü buldu. 842 hastamız iyileşti. Salgının hakkında kesin ifadeler kullanılamaz ama aldığımız bazı sonuçlar Türkiye’nin mümkün en az kayıpla ulaşacağına işaret ediyor. Vakaların sayısı dünyada artıyor. Veriler pek çok ülkede tartışma konusu. Türkiye’de salgında tespit edilen her olay gözünüzün önündedir.

YAYILMA HIZI KONTROL ALTINDA
Türkiye’de dördüncü haftada vaka artış hızı düşüşe geçti. Virüsün yayılma gücüne karşı şu anki şartlarda yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Pozitif tanı konan hastaların her birinin son üç günde temas ettiği kişilere ulaşıp onları taramaya çalıştık. Test neden herkese yapılmıyor diye eleştiriler oluyordu. Biz hastalığın bulaşma ihtimali yüksek kişilere odaklanıyoruz. Yaygın temas taraması sıkı takip salgının önünü kesmenin yoludur. Vaka artış hızının yavaşlaması ve ölüm artış hızındaki yavaşlama sonuç alacağımızın işareti.

BİR KİŞİ 4,5 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR
Bugüne kadar tanı konan kişilerin temas ettiği 261 bin 969 kişi tespit ettik. Bunların yüzde 95,8’ine ulaştık, takip ettik. Temas zincirinde yer alan vakaya ortalama 4,5 temaslı kişi düşmektedir. Bunların yaklaşık yüzde 96’sına ulaşarak takip yapılmıştır. 251 bin 28 kişiye takip yapılmıştır. Bizi sonuca götürecek kural izolasyonu artır, hareketi azalttır. Bu kuralı uygularsak özlediğimiz hayata kısa sürede kavuşacağız.

PİK YAPMA DÖNEMİ ÇOK YAKIN
Türkiye’de vaka artış hızı düşüyor ve yoğun bakım ve entübe edilen hasta sayısında stabilleşmeye girildiğini görüyoruz. Sosyal medyada 0,21 oranından bahsediliyor. Türkiye artış oranının azaldığı, pik yapmaya gittiği, ölüm ve vaka artış hızının duraklamaya girdiği ve bu pikle önümüzdeki dönemde bir plato çizme noktasına geldiği için ikili rakamlarda birbirine çok yakın.

AŞI 4-6 AY ARASI İNSANLARDA KULLANILMAZ
Aşının insanlar üzerinde kullanılabileceğine inanmıyoruz. En az 4-6 ay arası insanlarda kullanılabileceğini Bilim Kurulumuz öngörmüyor. 3 merkezimiz virüsü izole etti, bundan sonraki çalışmalar devam ediyor olacak. İlaçla ilgili daha çok Çin, yoğun bakımda entübe olan hastalara veriyor biz ise yoğun bakıma geçiş döneminde kullanılmasının faydalarını gördük. Aşıyla ilgili Türkiye’nin klinik araştırmalar merkezi olmasını istemiyoruz, bu anlamdaki yaklaşımımızı net ifade ettik. Biz kendi aşı çalışmamızı birçok ülkeyle gerektiğinde yapabiliriz ama klinik uygulama noktasında kendi çalışmalarımızı daha önemli görüyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi