Yerelin Sesi

Bakan Koca: 23 Nisan’da Sokağa Çıkma Yasağı, Haftaya Gündem Olabilir

Bakan Koca: 23 Nisan’da Sokağa Çıkma Yasağı, Haftaya Gündem Olabilir
17 Nisan 2020 - 16:02

Bakan Koca: Bugün 126 Kişinin Hayatını Kaybettiğini Bildirdi

 

Son Dakika…Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“23 Nisan’da Sokağa Çıkma Yasağı, Haftaya Gündem Olabilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağına ilişkin, “Gündeme gelmedi, zannediyorum haftaya gündem olabilir. Önümüzdeki hafta pik noktasına ulaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın sosyal medyadaki açıklaması için “Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir, sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. İlaç ve aşı işi hem milli hem stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz.” dedi.

Ücretsiz maske dağıtımı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “mesaj gelmeyen kişiler eczaneye müracaat ettiğinde yeniden bir kod verilme durumunu sağladık.”dedi.

“Bugün 126 kişi hayatını kaybetti”

Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüs güncel verileri ile ilgili yaptığı açıklamada, bugün hayatını kaybedenlerin sayısının 126 olduğunu,  toplamda  1769 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini  belirtti. Bakan Koca, vaka sayısının da 4 bin 353 artarak 78 bin 546’ya yükseldiğini ifade etti.

40 bin 270 kişiye daha test yapıldığını söyleyen Koca. 4 bin 353 yeni vaka tespit edildiğini, böylelikle toplam vaka sayısının 558 bin 413 olduğunu, bunların  1845’inin yoğun bakımda, 1014’ünün de entübe olduğunu, bugün 1542 hastanın iyileştiğini ve toplam 8 bin 631 hastanın iyileştiğini açıkladı.

“Vaka sayısı artış hızı azalıyor”

Bakan Koca,  “65 yaş üstü ve gençlerin sokağa çıkma yasağı tedbirleri netice verdi, ileri yaşta pozitif vaka sayısında belirgin azalma görüldü. Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin görünmez kahramanlarıdır. İyileşen hasta sayımız yakında 10.000’in üzerine çıkacak. Yatan hasta sayısı ile taburcu edilen hasta sayısı arasında denge oluşmuş durumda. Vaka sayısı artış hızı beklediğimiz şekilde azalıyor. İki gücümüz var: Tedbir, tedavi. Gücümüzü kullanalım.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi