Yerelin Sesi

Azebaycan Türkleri’nden Ermenistan Protestosu

Azebaycan Türkleri’nden Ermenistan Protestosu
769 views
22 Temmuz 2020 - 18:24

Azeri Türklerinden Ermenistan Protestosu

 

Ermenistan’ın Azerbaycan sınırındaki köylere saldırarak Azeri kardeşlerimizi katletmesinin ardından yaşananlar İzmir’de yaşayan Azeriler tarafından protesto edildi.

YouTube video

 

Konak Meydanında Can Azerbaycan Platformu tarafından düzenlenen ve yaklaşık 200 kişinin katıldığı protesto gösterisinde “Karabağ bizimdir, bizim olacak”, “Azerbaycan şaşırma sabrımızı taşınma”, “Karabağ’ın işgali, insanlığın ihlali” sloganları da atıldı.

İzmir işdünyası temsilcilerinin yanı sıra CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti temsilcilerinin de yer aldığı protesto gösterisinin ardından toplananlar olaysız şekilde dağıldı.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Türk ve Dünya Kamuoyuna: Ermenistan’ın Azerbaycan’a Saldırıları Durdurulmalı

Azerbaycan topraklarını işgal eden, çocuk, kadın ve yaşlı ayrımı gözetmeden masum insanlara karşı acımasızca katliam ve soykırım yapan Ermenistan Devleti bu faaliyetlerine bir yenisini daha  eklemiştir.

Tüm dünyanın, sivil ulusların COVID-19 virüsüne karşı işbirliği içinde mücadele ettiği bir dönemde işgalcilik, emperyalizm ve yayılmacılığı dış politika haline getiren Ermenistan, 12 Temmuz 2020 tarihinde Azerbaycan – Ermenistan devlet sınırının Tovuz istikametinde Azerbaycan topraklarını işgal etmek için saldırıya geçmiştir.

Top ve ağır silahlarla Azerbaycan mevzilerine yapılan bu saldırı, Azerbaycan ordusunun anında karşılık vermesiyle, Ermenistan silahlı kuvvetlerini ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda bırakmıştır. Bu saldırı sonucu dördü yüksek rütbeli olmak üzere 12 asker şehit olmuş, dört asker yaralanmış ve bir sivil hayatını kaybetmiştir.

Ermenistan, ateşkes döneminde sivil, savunmasız insanlara ve yaşayış yerlerine büyük çaplı silahlarla yapmış oldukları bu saldırılarla Uluslararası Hukuk ve Sözleşmeleri çiğneyerek tecavüzkar politika izlediklerini bir daha ortaya koymuşlardı. Maalesef büyük devletler özellikle Dağlık Karabağ’ın işgali konusunu çözmek üzere arabuluculuğa soyunmuş olan ATET Minsk Grubu’nun eşbaşkanları ABD, Rusya ve Fransa bu olayları görmezden gelmektedirler. Onların bu suskunluğu ve vurdumduymazlığı tecavüzkar Ermenistan Devletinin katliam ve işgalci faaliyetlerinin daha da artmasına neden olmaktadır.

Ermenistan’ın stratejik konumdaki Tovuz bölgesine işgal etmek amacıyla yaptıkları saldırı sıradan bir saldırı değildi. Çünkü, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, petrol ve doğal gaz kemerleri bu bölgeden geçmektedir. Ermenistan aynı zamanda, Moskova ve Kars Antlaşmaları ile Türkiye’nin de garantörlük hakkı bulunan Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Bölgesine saldırmakla savaşın boyutlarını daha da genişletme isteğini ortaya koymaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti her zaman olduğu gibi “Bir Millet, İki Devlet” olan kardeş Azerbaycan’ın bu haklı davasında onun yanında olduğunu en üst düzeyden dile getirerek, oynanmak istenen oyunun farkında olunduğunu açık bir şekilde ifade etmiştir.

Ermenistan Ordusunun saldırıları sonucu hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve bütün Azerbaycan halkına derin hüzünle başsağlığı diliyoruz.

Dünya kamuoyunu bu yaşananlara seyirci kalmamaya çağırıyor, faillerin cezalandırılması için gerekli ciddi adımların ivedilikle atılmasını, bu tür cinayet, katliam ve soykırımların bir daha yaşanmaması için Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesini, Ermenistan’a karşı net ve ciddi yaptırımlar uygulanmasını talep ediyoruz.

Bunlar yapılmadığı zamanı Ermenistan katliam ve soykırım politikalarına devam edecektir. Bu da insanlık ve bölge barışı açısından ciddi sorunlar ortaya çıkaracaktır.

Azerbaycan Cumhriyeti’nin topraklarını korumak için yaptığı haklı mücadelesinin yanındayız ve her zaman da yanında olacağımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz.

CAN AZERBAYCAN PLATFORMU

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (İZKON)

Azerbaycan Türkleri ve Dost Dernekler Federasyonu

Birleşmiş Dünya Azerbaycanlıları Teşkilatı

Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği

Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği

Çağdaş Azerbaycan Kültür Derneği

Azerbaycanlı Öğrenciler

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.