Yerelin Sesi

Aydın Özcan: Bu Bir FETÖ Projesidir

Aydın Özcan: Bu Bir FETÖ Projesidir
30 Haziran 2020 - 10:31

Aydın Özcan: Bu Bir FETÖ Projesidir

 

İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan, bugün meclise sunulacak olan baro yasa teklifinin, FETÖ’nün baroları ele geçirme projesi olduğunu söyledi.

Özcan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Adeta böl, parçala, yönet anlayışı var. Baroların sesi kısılsın, haksızlığa uğrayan vatandaşların, şiddete uğrayan kadınların, istismara uğrayan çocukların sesi olmasın isteniyor. Bu yasa teklifi ile birilerinin koltuğu korunmak isteniyor, kişiye özel yasa çıkarılamaz, antidemokratik bir tavırdır, kabul edilemez. Yargıyı ele geçiren FETÖ’nün, baroları da ele geçirme projesidir.

7 MADDELİK İTİRAZ
Yapılmak istenenleri 7 maddede açıklamam gerekirse; “Öncelikle 5 binin üzerinde üyesi bulunan barolarda 2 bin üye ile yeni baro kurulabilecek. İkinci olarak her baroya 2 delegenin verildiği sistem değiştirilecek. Her baroya 3 delege verilecek. Başkanlar doğal delege olacak. Baro seçimlerinde nispi temsil sistemine geçilmeyecek, çarşaf liste uygulaması devam edecek. 300 üyeye bir delegenin verildiği sistem değişecek 5 bin üyeye bir delege verilecek. TBB, en az 25 baronun yazılı istemi üzerine olağanüstü toplantıya çağırabilecek ama seçim yapılamayacak. 5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari 2 bin avukatlar bir baro kurulabilecek. Kuruluş müracaatında, kuruluş talebini içeren dilekçe ile 2 bin avukatın imzasının ve bu avukatların belirlediği 4 kişilik kurucular kurulunun isimlerinin yer aldığı liste TBB’ye verilecek. Birlik, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere kurucular kurulunu görevlendirecek. Kurucular kurulu en geç 6 ay içinde yeni baronun kuruluşunu tamamlayacak. Son olarak da; avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde birlik, asgari avukat sayısının 6 ay içinde sağlanmasını yazılı olarak ilgili baroya bildirecek. Verilen süre içinde eksiklik giderilemezse baronun tüzel kişiliğine birlik tarafından son verilecek. Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolacak.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.