Yerelin Sesi

Ayasofya’da İbadet Yolu Açıldı

Ayasofya’da İbadet Yolu Açıldı
571 views
10 Temmuz 2020 - 16:35

Ayasofya’da İbadet Yolu Açıldı

İstanbul’da bulunan Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasını içeren 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı Danıştay 10’uncu Daire tarafından oy birliğiyle kaldırılarak ibadet yolu açıldı. Böylece Ayasofya, cami statüsüne kavuşacak.

Ayasofya Camii ibadete açılmalı

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından cami yapılan Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrildi. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması uzun süredir gündemi meşgul ediyordu.

KARAR İPTAL EDİLDİ

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından 2016 yılında Danıştay’a dava açmış, Ayasofya’nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 86 yıllık Bakanlar Kurulu kararının iptalini istemişti. Dernek karardaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait imzanın da sahte olduğunu öne sürmüştü. Danıştay, 1934 tarihli Atatürk tarafından imzalanan, Ayasofya’nın müze olmasını öngören Bakanlar Kurulu kararnamesini iptal etti. Böylece bugüne kadar çıkarılan kararnamelerin de iptal yolu açılmış olacak. Ayasofya’nın bir bölümü 1994 yılından beri ibadete açık ve 5 vakit ezan okunuyor. Caminin müftülük tarafından atanan kadrolu imamı da bulunuyor.

TÜRK YEREL HİZMET-SEN GENEL MERKEZİ

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.