Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Ayasofya Kararı, Komşuyu Çıldırttı 

Ayasofya Kararı, Komşuyu Çıldırttı 
2.297 views
10 Temmuz 2020 - 20:23

Ayasofya Kararı, Komşuyu Çıldırttı

Danıştay 10. Dairesi’nin Aya Sofya’nın müze olarak kullanılması kararının alındığı 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Yunanistan’dan sert eleştiriler gelmeye başladı. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias alınan kararı “Küresel kültürel mirasa meydan okuma’ olarak nitelerken Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, ”Erdoğan, siyasi iradesi ile tüm medeni dünyaya açık açık meydan okuyor” dedi. Yunan Çözümü Partisi Genel Başkanı Kyriakos Velopoulos ise misilleme olarak Atatürk’ün doğduğu evin Pontian Soykırımı kurbanlarının onur ve anı müzesine dönüştürülmesini önerdi.

Yunanistan turizm sezonunu açma koşullarını açıkladı - Turizm Günlüğü

“ATATÜRK’ÜN EVİNİ SOYKIRIM MÜZESİ YAPALIM”

Dünya topluluğunun kararlı bir şekilde tepki vermesi gerektiğinin dile getirildiği ifadelerde, Birleşmiş Milletler, UNESCO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin bu kararını kınaması, kararın iptal edilene kadar da yaptırım uygulanması istendi. CNN Greece’in derlediği habere göre Yunan Çözümü Partisi Genel Başkanı Kyriakos Velopoulos Türkiye’nin “tarihi bir hakarette” bulunduğunu iddia ederek, “Türkiye’nin tarihsel hakaretine karşı, Yunan Çözümü Partisi olarak herkesi mücadeleye çağırıyorum. Tüm Türk ürünleri için sınırlar derhal kapatılmalı ve Türk ürün ve hizmetlerine yönelik evrensel ambargo uygulanmalı. Kemal’in sözde evi de, Pontian Soykırımı kurbanlarının onur ve anı müzesine dönüştürülmeli” diye konuştu.

MEVKİDAŞLARINA ŞİKAYET ETTİ

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, mevkidaşlarıyla yaptığı video konferansta konuyu dile getirdiğini açıkladı. Dendias, “Kemal Atatürk’ün 1934’te Ayasofya’yı bir müzeye dönüştürerek koruma kararını yürürlükten kaldırma kararını, UNESCO’nun yanı sıra küresel kültürel mirasın meydan okumasını video konferans sırasında meslektaşlarıma ilettim” dedi.

“AÇIK BİR MEYDAN OKUMADIR”

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni yaptığı açıklamada, Ayasofya’nın statüsünü değiştirme kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi iradesi olduğunu belirterek, “Yapının benzersiz değerini ve evrenselliğini tanıyan tüm medeni dünyaya da açık bir meydan okumadır” ifadelerini kullandı.

“ADALETİN OLMADIĞI DOĞRULANDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milliyetçilik anlayışının ülkeyi (Türkiye) 6 asır geriye götürdüğünü vurgulayan Bakan Mandoni şunları söyledi: “Ayasofya, cazibesini ve evrensel mesajını kaybetmedi çünkü Türk mahkemesi yenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi kültürel olarak soyutlamaya karar verdi. UNESCO’nun Ayasofya’nın statüsünü değiştirmenin, müzeden İslami bir camiye değişmesinin önündeki ciddi kurumsal engeller hakkındaki görüşlerinden bir gün sonra, bugün komşu ülkede bağımsız bir adalet olmadığını tam olarak doğrulayan karar verildi ve mahkeme siyasete yenik düştü.”

“DİNLER ARASI ÇATIŞMAYI PEKİŞTİRECEK”

Önceki dönem Dışişleri Bakanı George Katrougalos ise yaşananların Hristiyan dünyasına doğrudan meydan okuma olduğunu vurgulayarak, “Ayasofya, bize Yunanlıların tarihsel ve duygusal değerine ek olarak Hıristiyanlar için sembolize bir yapıdır. Bu karar, Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki dinlerarası diyaloğu zayıflatacak ve medeniyetler çatışmasını pekiştirecektir” dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.