Yerelin Sesi

Avukatlık Bürolarında ‘Nöbet’ Dönemi

Avukatlık Bürolarında ‘Nöbet’ Dönemi
02 Nisan 2020 - 19:53

Avukatlık Bürolarında ‘Nöbet’ Dönemi

Haber: Bahri KARATAŞ

Koronavirüs salgını, tüm ülkelerde çalışma düzenini değiştirirken bundan Türkiye’deki avukatlar da nasibini aldı. İzmir’de ünlü ceza avukatı Çiler Nazife Koşar da, hem iş yükünün azlığı hem de çalışanların sağlığı için bürosunda nöbet sistemine geçti.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan coronavirüs salgını, bir çok ülkenin ekonomisini etkiledi.

NÖBETLEŞE MESAİ
Türkiye’de de koronavirüse karşı bir takım sıkı tedbirler alındı. Birçok işyeri kapandı, insanlar işsiz kaldı. Alınan tedbirlerden biri de Adliyeler”de oldu. Zorunlu olmadıkça duruşmalar yapılmıyor. Avukat Çiler Nazife Koşar, müvekillerine, bürosunda nöbet sistemine geçtiklerini belirterek şunları söyledi: “COVİD-19 salgını sonrasında sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığının korunması amaçlı olarak tüm ülkemizde olduğu gibi ofisimiz faaliyetlerinde de düzenlemeler yapılmıştır. Tüm hizmetlerimizi gerek ofis ve gerekse teknolojik olanaklardan yararlanarak, UYAP üzerinden yürütmeye devam etmekteyiz. Ofisimizde hali hazırda dönüşümlü olarak çalışılmakta olduğunu bilgilerinize sunarız. Her türlü iletişim araçlarıyla bizlere ulaşabilirsiniz.”

DAVALAR ‘UYAP’ ÜZERİNDEN AÇILACAK
Corona salgını ile ilgili olarak kamu otoriteleri tarafından alınan hukuki sürece ilişkin, icra iş ve işlemlerinin ve duruşmaların 30 Nisan 2020 tarihine kadar ertelendiğini aktaran Av. Koşar, “Ancak, gecikmesinde sakınca bulunan haller, tutuklu işler gibi ivedi işler durmaksızın devam etmektedir. Gecikmesinde sakınca bulunan haller kapsamına; ailenin korunması ve kadına karşı gerek fiziksel gerekse de psikolojik şiddetin önlenmesine dair Aile Mahkemesi’nden koruma kararının alınması, Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayet ve suç duyurusu gibi haller girmektedir. Yani bu kararlar tarafımızca hala daha gecikmeksizin alınmakla birlikte; her türlü davaların da UYAP üzerinden derhal açılabildiğini bildirmek isteriz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi