Yerelin Sesi

AVM’lere ‘Çocuk alanları’ Önerisi

AVM’lere ‘Çocuk alanları’ Önerisi
21 Haziran 2020 - 9:02

AVM’lere ‘Çocuk alanları’ Önerisi

 

Tüm Eğlence Park Etkinlik ve Atraksiyon Derneği (TEPEA) Başkanı Mustafa Mertcan, “En değerli paydaşımız AVM’ler yıl sonuna kadar çocuk oyun alanları işletmecilerinden kira almamalı. Bununla birlikte eski normale geçeceğimiz süre boyunca bu alanların çalışma saatleri 13:00-22:00 olarak düzenlenmeli” dedi.

Türkiye hem sosyal hayatta hem de ekonomik alanda Covid-19 salgını özelinde ‘Yeni Normal’e geçiş sürecini yaşıyor. Ebeveynler için kritik öneme sahip çocuk oyun alanlarında ‘Yeni Normal’e geçişin ise diğer sektörlere göre çok daha uzun süreceği mutlak bir kesinlik taşıyor. Tüm Eğlence Park Etkinlik ve Atraksiyon Derneği (TEPEA) Başkanı Mustafa Mertcan, özellikle AVM yönetimlerinin bu konuda bazı düzenlemeler yapması gerektiğini belirtti.

YIL SONUNA KADAR KİRA ALINMAMALI
Salgın sürecinde sektör olarak istihdamın korunması yönünde hareket ettiklerini ifade eden Mertcan şöyle konuştu: “Birçok sektörden farklı olarak bizim için pandemi sonrası toparlanma döneminin kısa sürmeyeceği apaçık ortada. TEPEA olarak AVM’lere önerimiz; İçişleri Bakanlığı tarafından çocuk oyun alanlarının faaliyetlerine devam edebileceği yönündeki tebliği yayınladığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar, sektörümüz içerisindeki firmalara kirasız dönem tanımlanması, akabinde 2021 yılı içinde ciro üzerinden kira ödemesi hususlarında anlaşma kolaylığı sağlamaları ve faaliyete devam edilecek tarihten itibaren ülke olarak tam normal sürece geçeceğimiz süre boyunca çalışma saatlerini 13.00 – 22.00 olarak ayarlamalarıdır.”

ÇOCUK OYUN ALANLARI KEPENK İNDİRMEMELİ
Çoğunlukla AVM’lerde yer alan kapalı oyun alanlarının çocukların birbirleri ile sosyalleşmeleri gayesi ile bir arada ve grup oyunları ile eğlenecekleri alanlar olarak tasarlandığını ve birlikte eğlenme kültürünü aşılamak üzere kurgulandığını söyleyen TEPEA Başkanı, “Bu gibi faktörler, çocukların bu mekanlarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmelerinin ne kadar zor olacağını gözler önüne seriyor. Sektörümüz kısa vadede faaliyetlerine devam etse dahi, gerçekleşen cirolar işletme maliyetlerini karşılamaya yetmeyecek ve akabinde yaşanacak ticari kayıplar sebebiyle ne yazık ki çocuk oyun alanları birer birer kepenk kapatacak” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi