Yerelin Sesi

Atila Sertel’den YSK’ya Çağrı:“Meclis Başkanı Binali Yıldırım Görevinden İstifa Etmezse Ne Yapacaksınız?”

Atila Sertel’den YSK’ya Çağrı:“Meclis Başkanı Binali Yıldırım Görevinden İstifa Etmezse Ne Yapacaksınız?”
26 Aralık 2018 - 13:44

7 Haziran seçimlerinde memur sayıldığı gerekçesi ile adaylığı düşürülen Atila Sertel’den YSK’ya çağrı:

“Meclis Başkanı Binali Yıldırım görevinden istifa etmezse ne yapacaksınız?”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı olması halinde Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmesinin Anayasa kuralı olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “İşçi emeklisi, gazeteci Atila Sertel’i bir gecede memur yapıp zamanında görevinden istifa etmedi diyerek adaylığımı düşüren YSK, Sayın Yıldırım için nasıl bir karar alacak merak ediyorum” dedi.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Hakim huzurunda yapılan ön seçimden 13 bin oy alarak İzmir 2’nci bölgeden milletvekili adayı seçilen Sertel, “Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na katıldığım gerekçesiyle SGK emeklisi, gazeteci Atila Sertel, Yüksek Seçim Kurulu tarafından memur olarak ilan edildi ve adaylığım düşürüldü. Şimdi Meclis Başkanı Binali Yıldırım görevinden istifa etmeyerek, Anayasa’yı çiğneyerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmak istemektedir. Anayasa’nın 94’üncü maddesine göre TBMM Başkanı ve Başkan vekillerinin, üyesi bulundukları siyasi partinin Meclis içi ya da Meclis dışı faaliyetlerine katılamayacakları hükmüne istinaden istifa edip, aday olması gerekmektedir. Hal böyle iken bakalım YSK bu adaylığa ne diyecek? Yoksa Meclis’e gelen kanun teklifi ile görev süreleri uzatılacak YSK üyeleri bu hukuksuzluk karşısında süklüm püklüm olacak, susacak mı” dedi.

Türkiye’nin en önemli ikinci makamında oturan bir kişinin devlet imkanlarını kullanarak aday olmasının ve seçim çalışması yürütmesinin doğru olmadığını belirten Sertel, yasalar buna imkan tanımış olsa dahi etik kurallar gereği Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmesinin doğru olduğunu söyledi. Sertel, “Bizim gibi garibanın adaylığını yiyenler, haksız, hukuksuz şekilde adaylığımı iptal edenler, her türlü devlet imkanı kullanılarak seçime girilmesine müsaade ederse bu konuyu yargıya taşıyacağım” diye konuştu.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi