Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Atamızın ikiz kentleri ; İzmir ve Selanik

Atamızın ikiz kentleri ; İzmir ve Selanik
867 views
12 Ağustos 2020 - 18:56

İkiz Kentler , İzmir ve Selanik

 Kemal Şendikici

Tüm dünyayı gezseniz bile,İzmir ve Selanik kadar birbirine bu kadar benzeyen başka kadim kentler bulamazsınız.

Belki de bu benzerlik nedeniyle,Atamızın aziz annesi Zübeyde hanım sağlığına kavuşmak umuduyla  İzmir’e gelmiş ve Latife Hanım’ın Karşıyaka’da bugün müze olan evinde son günlerini  geçirmiş ve bu evde  ruhunu teslim etmiştir.

Bugün Karşıyaka’da olan mezarının üzerinde Yamanlardan getirilen büyük bir kaya parçası durmaktadır ve bu bağlamda  Atatürk annesini İzmir’lilere emanet etmiştir.

Zübeyde hanım ne yazık ki , bitmeyen savaşlardan , yoksulluklardan ve evlat hasreti ile yıllarca yaşadıktan sonra yorgun bedeni ve ruhu belli ki Selanik’i çok özlemişti ki  oralara çok benzeyen İzmir topraklarına gelmişti

Çünkü, doğduğu topraklara 1912 den sonra hiç gidememiş ve diğer Selanik mübadilleri gibi o da hep vatan hasreti ile yaşamıştı.

Atamız, Manastır Askeri İdadi ’deki askeri lise eğitiminden sonra İstanbul Harp okuluna gelir ve sadece  görev icabı son kez 1910 da Selanik’i görür  fakat bu son ziyaretten 1938 deki vefatına kadar doğduğu toprakları hiç ama hiçbir daha görmemiştir. Ne acı değil mi?

Ayrıca , Selanik’te hâlihazırda otuz bin hazır Osmanlı askeri olmasına karşın bir tek kurşun atılmadan doğduğu şehrin Yunan ordusuna teslim edilmesine hayatı botyunca Mustafa Kemal hiç bir zaman anlam verememiştir ve bu hatayı hiç affetmemiştir

İşte bu duygularla bizler de onlar gibi vatanlarını  bir daha hiç görememiş tüm Selanik’li mübadiller adına tekrar Selanik’e gittik ve oraları hasretle ziyaret ettik ,ölenlerin ruhlarını yâd ettik.

 

Evet, Selanik İzmir’e çok benziyor.

Selanik- Makedonya havalimanına inerken uçaktan kuşbaşı görüntüden bile istemsiz hemen bu düşünceye hemen kapılıyorsunuz.

Selanik’ e bu kez, 34 kişilik bir grubumla, Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret ve 10 kasım törenlerine katılmak için gittik

Kısacası,10 Kasım için 4 gün 3 gece sürecek bir turdu.

Uçak gecikmesi sonucu ilk gü 17.00 de Makedonya havalimanında olabildik, pasaport işlemleri derken akşamüstü ancak Selanik merkeze girebildik

Tur programına göre ilk durak Langaza   ilçesi idi , yani Atamızın annesi Zübeyde hanımın köyü ve babası öldükten sonra Mustafa Kemal in dayısının çiftliğine giderek kargaları kovaladığı meşhur köy.

Tabii Langaza , çok kentleşmiş artık Osmanlı havası yok, eski evler ve tarlalar betonla yer değiştirmiş . Hemen oradan hayal kırıklığı ile ayrıldık.

Selanik merkeze döndük; Kordelya, denen semte gittik yine hüsran her yer apartman dolu ama Menemeni semtini görmek bizi mutlu etti

İzmir , Menemen’den göç eden Anadolu doğumlu Rumların kurduğu bir semt Menemeni.

Kavala’da ise, Söke Doğanbey den göç eden Rumların kurduğu Domatia köyü bulunuyor yani Söke deki Doğanbey Karina bölgesi.

Vatan hasretinin , ilginç ve duygusal yansımaları kesinlikle, Yunanlılar da bizler gibi doğdukları torpakları asla unutmadılar ve aynıkent isimlerini kullandılar.

Onlar , Anadolu’yu bizlerse Girit’i,Rodos’u, Selanik’i ve tüm Balkanları yıllarca özledik.

Tüm bunların sebebi  1924 yılındaki zorunlu göç anlamına gelen mübadele idi .İnsan hayatları değiştiren bu  göç harekatı her iki taraf için vatan hasretinin başlangıcı oldu.

Selanik çok hareketli bir şehir 24 saat uyumuyor, ticaret canlı, herkes koşturuyor. Tam tersi siesta falan yok . Ekonomik krizde olan  Yunanistan’ ın lokomotifi gibi bir şehir.

Çok tarihi eser var .Ama bizim için en önemli olan Atamızın doğduğu ev olan Pembe köşk.

Bugün Türk konsolosluğunun bahçesinde bulunuyor.

Tüm ziyarete açık bir müze. Atamızın bahçede altında oyunlar oynadığı nar ağacı hala dimdik ayakta. Ev iyi korunmuş bir müze ev. İlk kat mutfak ve kiler.

Evi Atamızın yaşam çizgisine göre 3 bölgeye ayırmışlar, Makedonya, İstanbul ve Ankara odası diye.

Tüm hayatı, bu odalarda özel fotoğraflar ve bilgiler kronolojik olarak gelen ziyaretçilere aktarılıyor.

İkinci kattaki, sağ üst oda Mustafa Kemal in doğduğu bulunur ve ziyaretçiler bu odayı görünce çok duygulanıyor. 10 Kasım da oradaydık ve özellikle İzmir den yüzlerce kişiden oluşan tur grupları evin önünde toplanıp hep bir ağızdan İzmir in dağlarında çiçekler açar marşını söylemesi günün olayıydı.

Özel an geldi çattı ve saat 9.05 e evin içinde Türkiye den gelen öğrenci grupları dışında gelen ziyaretçiler saygı duruşunda bulundu ve balkonlarda Atatürk sevdalılarını izleyen Selaniklilerin şaşkın bakışları altında istiklal marşını söyledik, yaklaşık 60 tur grubu vardı.
Sıra ile müze evi gezdiler. Ardından tüm Selanik i doğal olarak.

Selanik te gerçekten görülecek çok yer var, Roma, Bizans, Osmanlı mirası için en az iki tam gün gerekir.

Şehir, tepeden bakmak için Yedikule tepesi çıkmalısınız, burası tarihi surların ve kulelerin olduğu bölge olup tüm şehir tamamen ayaklarınızın altındadır.


Sonra aşağı inerseniz, İzmir gibi Kordon boyu var Kordelya , uzun bir sahili yolu. Ortada, şehrin simge binası, II Beyazıt döneminden kalan Beyaz kule , Roma dönemine ait anıt mezar Rotonda

Hristiyanlığın ilk azizlerinden birine ait anıt mezar, Hagia Dimitt katedrali. Selanik in ve Yunanistan’ın en büyüğü dini binası. Yol üzerinde, roma imparatorluk sarayı, imparatorların şehir girerken kullandığı mermer portal ve nihayetinde kordonda bulunan Beyaz Kule ve Büyük İskender heykeli ile yürüyüş turunuz sona eriyor.

 

Kordon hep hareketli, liman bölgesinde meşhur Lagarita bölgesi var. Taverna bölgesi, turistik restoran ve müzikholler hep burada. Akşam canlı müzik var.

Buziki’ler sokaklarda çalınıyor. Balık restoranlarına, Uzo şişeleri eşlik ediyor. Deniz ürünleri taze ve hesaplı.

Müzisyenler çok başarılı, süper eğlenceli bir bölgedesiniz ama eskidenmiş tavernada tabak kırmak falan artık çok demode. Sakın yapmayın derim.

Selanik çevresinde bulunan Kavala,Drama,Florina ve Manastır gibi önemli rotalarda bence gezilmeli ama en az dört gün ayırmanız gerekiyor

Yolunuz açık olsun …

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.