Yerelin Sesi

Asıl Üreticiler ‘Kurban’ Olacak

Asıl Üreticiler ‘Kurban’ Olacak
263 views
29 Temmuz 2020 - 12:35

Asıl Üreticiler ‘Kurban’ Olacak

Kurban Bayramı’nda 3.5 milyon büyük ve küçükbaş hayvanın kesileceği tahmin edilirken bayram boyunca satılacak hayvanların getirisi 12 milyar lirayı geçecek. Fakat yetiştirme, bakım, nakliye, kira gibi masraflar düşüldüğünde satış fiyatının 3’te 2’si satıcıya kalacak. Yani satılan her 3 kurbanlıktan 1’i borçlara gidecek; asıl kurban ‘üreteci’ olacak.

Kurban Bayramı’na günler kala İzmir’in 30 ilçesinde 251 noktada satışlar devam ederken 332 noktada da kesim yapılabilecek. Kurbanlık satış yerlerine gelen satıcılar, 1 yıla yakın süredir bakıp büyüttükleri kurbanları satıp, borçlarını ödemeyi ve önümüzdeki bir yılın giderlerini karşılamayı umuyor.

BORÇLA YAŞIYORLAR

Geçtiğimiz yıl 800 bin büyükbaş ile 2 milyon 700 bin küçükbaş hayvanın kesildiği Kurban Bayramı’nda bu yıl da yaklaşık benzer satış rakamlarına ulaşılması bekleniyor. Bu yıl bayram için satılığa çıkarılan 3,5 milyon hayvanın kesilmesi halinde üretici 12 milyar lira kazanacak. Fakat üreticinin 4 ila 6 ay boyunca bakıp büyüttüğü hayvanları için harcadığı yem parası 4 milyar lirayı buluyor. Bu durumda çiftçinin eline yaklaşık 8 milyar lira kalacak. Yani üretici sattığı her hayvanın 1 parçasıyla borcunu ödeyecek.

KASAPLAR DA ‘BAYRAM’ EDECEK

İzmir’de küçükbaş canlı hayvan fiyatının kilosu 25 ila 35 TL arasında değişirken bu rakam büyükbaşta 20 ila 30 TL aralığında oldu. Kasaplar; hayvanları kesme, yüzme, parçalama gibi işler için küçükbaşta 70 lira, büyükbaşta ise 625 lira civarında ücret alacak. Kasaplara ödenecek toplam miktar 344 milyon 500 bin liraya ulaşacak. Buna karşın hayvan pazarlarından yer kiralayan üreticiler, 15 gün için bu pazarlara ortalama 8 bin lira ödeyecek.

 

800 LİRADAN 30 BİN TL’YE

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da kurban ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. İllere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte kurban fiyatlarının hayvan başına büyükbaşta 5 bin – 30 bin lira, küçükbaşta ise 800 bin – 3 bin 500 lira arasında değişeceğini söyleyen Bayraktar, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaşta 19-30 lira, küçükbaşta 22-35 lira olmasının beklendiğini vurguladı.

3.5 MİLYON HAYVAN KESİLECEK

Türkiye’de kurbanlık vasfı taşıyan 4 milyon 700 bin baş hayvan bulunduğunu belirten Bayraktar, bu yıl yaklaşık 800 bini büyükbaş, 2 milyon 700 bini küçükbaş olmak üzere toplam 3,5 milyon hayvanın kesileceğini tahmin ettiklerini aktardı. Bayraktar, “Bu tahminden yola çıkarak, 2020’de kurbanlıklar için ödenecek tutarın 12,3 milyar liraya yaklaşmasını bekliyoruz. Kesileceğini tahmin ettiğimiz hayvan sayısından daha fazla kurbanlık olması vatandaşlarımızın kurbanlık bulmada sıkıntı yaşamayacaklarını göstermektedir” dedi.

DERİNİN GETİRİSİ 147 MİLYON TL

Standartlara uygun kesilmiş ve tuzlanmış yaş koyun derisinin kilogramının yaklaşık 10 lira, sığır derisinin kilogramının da 5 lira olduğunu belirten Bayraktar, standartlara uyulursa kurbanlık derilerinden yaklaşık 147 milyon lira gelir elde edileceğini bildirdi. Bayraktar, kurbanlıkların, ehil olmayan kişilerce kesilmesi nedeniyle deride ciddi ekonomik kayıp oluştuğuna işaret ederek, bu kaybın yüzde 20’ler civarında olduğunu söyledi.

15 GÜNE 9 BİN TL

Kurbanlık satmak isteyen üreticilerin, büyükşehirlerde her ilçede farklı olmak üzere satış yerlerine çadır kirası ödediğini açıklayan Bayraktar, “Kurban satıcıları 15 gün kaldıkları sürede, Ankara’da 4 bin-5 bin 500 lira, İstanbul’da 13 bin-25 bin lira, İzmir’de 7 bin-9 bin lira civarında çadır kirası ödemekte. Bu durum ciddi mağduriyetlere neden oluyor. Belediyelerden ricamız, lütfen buraları uygun fiyattan üreticilerimize kullandırın, satış yerlerine her türlü altyapı hizmetlerini götürün” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.