Yerelin Sesi

Artık Seyyar Kaçmayacak; Zabıta Kovalamayacak

Artık Seyyar Kaçmayacak; Zabıta Kovalamayacak
2.389 views
14 Temmuz 2020 - 14:29

Seyyar Kaçmayacak; Zabıta Kovalamayacak

Seyyar satıcıları kayıt altına alıp ekonomiye kazandırmak için Türkiye’deki ilk Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü’nü hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu konudaki ilk toplantısını da Bayraklı’daki seyyar satıcılarla yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sokak Ekonomisi Şube Müdürü Dr. Osman Sirkeci, “Artık zabıtadan kaçan satıcılar yerine, yönetmeliğe uygun ürün araçları ve kıyafetleri olan, kayıtlı ve düzenli seyyar satıcılarımız olacak. Bunun için ilk pilot ilçemizi Bayraklı olarak seçtik” dedi.

Bayraklı Belediyesi tarafından Zabıta Müdürlüğü binasında düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Sokak Ekonomisi Şube Müdürü Dr. Osman Sirkeci, Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, Bayraklı Belediyesi Zabıta Müdürü Erdem Uslu, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin ile 50 civarında seyyar satıcı katıldı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Toplantıda konuşan Şube Müdürü Osman Sirkeci, seyyar esnafı kapsayan Türkiye’deki ilk yapılanmayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiğini söyledi. Kurulan, Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü ile seyyar satıcıları bir çatı altına toplamayı ve gerek zabıtayla gerekse vatandaşlarla yaşanan sorunları çözmeyi amaçladıklarını kaydetti.

“VERGİDEN MUAF OLABİLİRLER”

Seyyar satıcıların kayıt alına alınmaktan çekinmemesi gerektiğini vurgulayan Sirkeci, “Seyyar satıcılar vergi dairesine başvurarak vergiden muaf belgesi alabilirler. Hazırladığımız kanun teklifiyle seyyar satıcı ve zanaatkarların belli bir statüye kavuşturulup isteğe bağlı sigorta kolları içinde yer almasını istiyoruz. Hatta bunun da bir kısmının devlet tarafından karşılanacağı bir sistem oluşturulsun” dedi.

KOMİSYON YER GÖSTERİP DENETLEYECEK

Seyyar satıcıların uyması gereken standartların da müdürlük tarafından belirleneceğini sözlerine ekleyen Osman Sirkeci, “İnternet uygulaması olarak hazırlanmakta olan ‘Seyyar İzmir’ yazılımıyla da esnafımız kayıt olup sisteme dahil edilecek. Yine tüm ilçelerde içinde İzmir Seyyar Satıcılar Derneği’nin de yer alacağı Sokak Ekonomisi Komisyonları kuracağız. Bu komisyon size yer gösterecek. Ürünü nereden alıyorsunuz, hijyene ne denli uyuyorsunuz diye de takip edecek. Sizler da aranızda örgütlenerek, derneğe üye olarak daha güçlü bir yapıya kavuşun” ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI ÖRNEK OLACAK

İlgili yönetmeliğin Ağustos ayında İzmir Büyükşehir Meclisi’nden geçmesinin beklendiğini de aktaran Sirkeci, “Müdürlüğümüzü arayıp bizleri davet eden ve bu toplantıyı düzenleyen Bayraklı Belediyesi oldu. Seyyar satıcılara yapacağımız çalışmalarda Bayraklı pilot ilçe olarak diğer belediyelere de örnek olacak” diye konuştu.

“600 ÜYEMİZ VAR”

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin de, kentte 600 civarında kayıtlı üyeleri olduğunu kaydetti. İzmir’de yaklaşım 5 bin seyyar satıcı bulunduğunu açıklayan Laçin, “Tüm seyyar satıcı esnafını derneğimiz çatısı altında buluşmaya ve sesimizi daha güçlü çıkarmaya davet ediyorum” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.