Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

“Artık 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür”

“Artık 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür”
289 views
23 Temmuz 2020 - 13:31

“Artık 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür”

Izmir Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada, basının sansüre maruz kaldığını vurgulayarak, “Artık 24 Temmuz, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günüdür” denildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Kimileri işine geldiği için görmezlikten gelse de, özgür basın, o ülkede yaşayan halkın gerçek haber alma hakkının teminatıdır. Özgür basın ülkenin onuru, demokratik teamüllerin gerçekten işleyişinin göstergelerinden biridir.
Ne yazık ki ülkemizde bu teminatın bırakın gerçekleri söylemesini, dile getirmesini artık varlığına bile tahammül edilmiyor.

Bugün 24 Temmuz… Sansürün kaldırışının 112. yıldönümü… Söylemesi içimizi acıtsa da, 112 yıl sonra sansüre daha fazla maruz kaldığımız bir dönemden geçiyoruz ve basın emekçileri olarak 24 Temmuz basın bayramını kutla(ya)mamaya devam ediyoruz. Öyle çok neden var ki saymakla bitiremeyeceğimiz, öyle çok neden var ki bildikleri halde buna kulaklarını tıkadıkları, işlerine öyle geldiği için baskıya, yasaklamaya, cezalandırmaya devam ettikleri. Hangisini dile getirelim, kaldı mı söylemediğimiz?
• Bölgesel, yerel, ulusal yayın yapan gazete sayısının yüzde 25 azaldığı,
• 2013 yılından beri her hafta 43 gazetecinin işsiz kaldığı, gazetelerin kapandığı, tirajların düştüğü,
• Yüze yakın gazetecinin sadece görevlerinin gereklerini yerine getirdiği için cezaevinde tutulduğu,
• Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından basın kartı verilmeyen yüzlerce gazetecinin olduğu,
• Baskının, sansürün, oto sansürün, işten çıkarmaların, gözaltına alınmaların her gün biraz daha arttığı,
• Sendikal hakların hiçe sayılarak binlerce gazetecinin işten çıkarıldığı, baskıyla, korkuyla susturulmaya çalışıldığı, gazetecilerin kalemini özgürce kullanamadığı,
• Muhalif gazetelerin, radyo ve televizyonların RTÜK ve BİK tehdidiyle, cezalarla, reklam gelirleri kısılarak, ekonomik ambargolarla, ekran karartmalarıyla gerçekleri yazmasının, dile getirmesinin engellendiği,
• Medya kuruluşlarının el değiştirmesiyle tamamen iktidarın kontrolüne geçerek tek sesli hale getirildiği,
• Ve pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntıların tavan yaptığı,
bu dönemde; 2020 yılında da 24 Temmuzu bayram olarak değil, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü olarak değerlendiriyoruz.
Kutlamayı gerektirecek koşullar oluşuncaya, basın emekçileri görevlerini özgürce yerine getirinceye kadar da mücadeleye, susmamaya, gerçekleri dile getirmeye devam edeceğimizi bildiriyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.