Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Arkas, Urla’ya da sanatı taşıyor

Arkas, Urla’ya da sanatı taşıyor
Berrin Ersoy
Berrin Ersoy( bersoysaglam@gmail.com )
482 views
15 Eylül 2020 - 22:00

Yazar: Berrin Ersoy Sağlam

Arkas, Urla’ya da sanatı taşıyor

Lucien Arkas’ın, kişisel koleksiyonunu halka sunma fikri önce Kordon’daki Fransız Fahri Konsolosluk binasının sanat merkezi haline dönüşmesine, eylül ayı başında da Arkas Sanat Urla’nın açılmasına neden oldu. Yazılmamak koşuluyla verilen bilgiyi sosyal medya üzerinden paylaşan yazar sayesinde başlayan heyecanlı bekleyişimiz sonbaharın ilk ayı ile vuslata erdi.

Genel olarak hayattaki dileğim ‘sağlık, mutluluk, huzur’ üçlüsüdür. Hatta dileklerimin kabul olduğuna dair sarsılmaz bir inancı olan kocam, içtenlikle istemediğim için parasız gezdiğimizi düşünür. Zengin insan olma fikrine en yakın olduğum anlardan birini yaklaşık 2 yıl önce Kordon’da yaşadım. Arkas Koleksiyonu’ndan Post- Empresyonizm sergisindeki eserlerin tamamının kişisel koleksiyondan gelmesi düşüncesi beni büyüledi. O eserlerle aynı evde yaşamanın ne kadar şahane olacağını düşünüp, bir an zenginliğin çok da kötü bir şey olmadığı hissine kapıldım. Aradan geçen zaman içinde elbette ne tablolar evime geldi ne zengin oldum. Fakat eylül ayı başında şahane bir gelişme yaşandı; Arkas Sanat Urla, evime yürüme mesafesinde kapılarını açtı.

Türkiye’de birçok sanat yatırımının çıkış noktasında kişisel koleksiyonların geniş kitlelere sunulması fikri yatar. Rahmi Koç’un kendi ifadesiyle çok küçük yaşlarda babası Vehbi Koç’un Almanya’dan ilk elektrikli treni getirmesi ile başlayan endüstriyel objeleri toplama yolculuğu bugün Rahmi Koç Müzesi’ne uzandı. Haliç’deki Tekel’e ait bina restore edildi ve ziyarete açıldı, ardından Hasköy Tersanesi de müzeye dahil edildi. İçinde tarihi tramvay, Fenerbahçe vapuru, denizaltı, matematik müzesi de barındıran Rahmi Koç Müzesi, çocukluğunun önemli bir bölümünü burada geçiren kızımın ifadesiyle; Alis Harikalar Diyarı gibi.

Sakıp Sabancı’nın bir dönem ev olarak kullandığı Atlı Köşk içindeki zengin hat ve resim koleksiyonu Sakıp Sabancı Müzesi’nin temelini attı. Atlı Köşk’ün Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanması, holdingin elindeki eserlerin de eklenmesi gibi evrelerin ardından bugün zengin bir koleksiyon sunuluyor müzede. Sabancı Müzesi, ses getiren uluslararası sergilerinden yoğa etkinliğine, eğitim ve seminerlerden konservasyon birimine kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’a ait kişisel koleksiyonu sergilemek için Sadberk Hanım Müzesi’ni kurması gibi. 3 bin parça eserle kurulan müze şimdi bünyesinde 20 bine yakın eser bulunduruyor.

Tüm bu örnekleri anlatma nedenime gelince; aynı gelişmeyi şimdilik sadece kişisel koleksiyon sergilenen Arkas Sanat Urla için de diliyorum. Zaten öncüsünün Picasso’yu ilk kez İzmir’e getirdiği düşünüldüğünde yakın zamanda gerçekleşecek bir dilek gibi duruyor. Sanatseverlere düşen görevse yolunu Urla’da Sefaköy Caddesine düşürmek, önce manzaranın sonra 19 yüzyılın yenilikçi ressamlarından, 16&17. yüzyıla ait zırh, miğfer ve kılıç koleksiyonuna uzanan eserlerin tadını çıkarmak. Salı ve perşembe haftada 2 gün açık merkeze gitmeden önce pandemi nedeniyle telefonla rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve en önemlisi ücretsiz gezilebiliyor, dileyen 20 lira karşılığı sesli rehber özelliğinden yararlanabilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.