Yerelin Sesi

Arılar, Menemen İçin Çalışacak

Arılar, Menemen İçin Çalışacak
09 Temmuz 2020 - 16:02

Arılar, Menemen İçin Çalışacak

Menemen’de Arı Yetiştiriciliği Sertifika Töreni’nde konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ilçeye 2 müjde verdi. Aksoy, “Bal dolum ve arı ürünleri işleme tesislerini önümüzdeki yıl kuruyoruz. Ayrıca çiftçimizin ürettiği ürünleri satabileceği Köylü Pazarı’nı da yakında açıyoruz” dedi.

Menemen’de arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve verimli bal üretiminin sağlanması amacıyla düzenlenen “Arı Yetiştiriciliği Sertifika Programı”nı bitiren 61 kursiyer, sertifikalarını düzenlenen törenle aldı. Alaniçi Köy Konağı bahçesinde düzenlenen törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Ege Bölgesi’nin arıcılık bakımından çok önemli bir bölge olduğuna değindi.

İKİ TESİS BİRDEN

Menemen’de 90 olan arı üreticisi sayısını 3 yıl içerisinde 300’e çıkarmayı planladıklarını söyleyen Başkan Aksoy, “9 bin olan kovan sayımızı da 30 bine yükselteceğiz. Böylece 80 ton olan yıllık bal üretimiz 300 tonu bulacak. Polen, arı sütü ve propolis üretimimizi de hızlı bir şekilde arttırmak istiyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren bal dolum tesislerimiz ve arı ürünleri işleme tesislerimizi kuruyoruz. Bu tesisleri Alaniçi, Bozalan ve Göktepe köylerimizde kuracağız” diye konuştu.

ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ ‘PAZAR YERİ’

Üretici köylü pazarının yakında açılacağının müjdesini de veren Başkan Aksoy, “Merdivenli Pazar Yerimiz’i bedelsiz olarak köylümüze veriyoruz. Üreticimiz neyi ürettiyse getirip burada onu satacak. Köylümüz ürünlerini aracısız olarak vatandaşlarla buluşturabilecek, belediyeye herhangi bir bedel ödemeden ürünlerini satabilecek” ifadelerini kullandı.

Üretici Köylü Pazarı Kartal'da açıldı - Kartal 24

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.