Yerelin Sesi

ANTİK KANAL PROJESİ BAŞLIYOR!

ANTİK KANAL PROJESİ BAŞLIYOR!
19 Aralık 2018 - 10:33

Antik Kanal Projesi başlıyor

Tarih Pamucak’ta canlanacak

Tarih, Efes Antik Kanal Projesi ile yeniden canlanıyor. UNESCO Kenti Selçuk’un hak ettiği projelerden birine daha kavuşması yolunda önemli bir adım atıldı. İhalesi sona eren Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk etabıyla ilgili çalışmalar Pamucak’ta başladı.

Bu proje tüm dünyanın kazanımı olacak

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde İzmir için hazırlanan 35 projeden biri olan ve Efes’i 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacak olan projeyle ilgili çalışmalar başladı. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk Belediyesi teknik personeli ve AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Halil Düztaş ile birlikte antik kanal ile ilgili çalışmaları yerinde inceledi.  Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “ Efes Antik Kanal Projesi ile 2500 yıllık bir tarih canlanıyor. Projenin başlangıç aşamasında 15 metre ve 21 metre derinliğe olmak kaydıyla 1400 kazık çakılacak. Çapı 1 metre olan fore kazıklarla etrafı çevrilecek. 200 Metre genişliğinde 600 Metre uzunluğunda ilk giriş kısmında 30 Metrelik bir kanal olan muazzam bir eser ortaya çıkacak. Bu proje dünyaya hitap edecek bir proje. Ben, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümetimize, TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemir’e, AK Parti İzmir Milletvekilimiz ve AK Parti AR-GE’den Sorumlu Başkan Yardımız Sayın Hamza Dağ’a, AK Parti İzmir Milletvekili Sayın Mahmut Atilla Kaya’ya ve emeği geçen bölge milletvekillerine sonsuz teşekkür ediyorum. Böylesine güzel bir projeyi Selçuk’a, daha da ötesinde ülkemize ve tüm dünyaya kazandırıyoruz. Bir tarihi canlandırmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız” dedi.

Efes Antik Kanalı yeniden işler hale gelecek

İki etaplı Efes Antik Kanalı Projesi’nin ilk etabında yatların girişini sağlamak için Pamucak Sahili’ne 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde giriş yapılacak. Teknelere kısa süreli  park imkanı sağlamak için yat limanın boyu 250 metre,  eni ise 100 metre olacak. Proje tamamlanınca Efes Antik Kanalı 2500 yıl sonra işler hale gelecek.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi