Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

ANKARA İZMİR’İ YİNE UNUTTU

ANKARA İZMİR’İ YİNE UNUTTU
282 views
30 Kasım 2018 - 11:46

Başbakanlığın kullandığı binaların akıbetini soran CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt geldi.

Başbakanlığın kullandığı binaların akıbetini öğrenmek için 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e bilgi edinme başvurusu yapan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a CİMER’den, “Başvurunuzda bahsettiğiniz konu ile ilgili yetkili makamlar tarafından kamuoyuna yapılacak açıklamaları takip etmeniz tavsiye olunur” şeklinde ‘tavsiye’ yanıtı gelmişti.

Konuyla ilgili yazılı soru önergesi de veren CHP’li Bakan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan bu kez yanıt geldi.

BAŞBAKANLIK İZMİR OFİSİNİN AKIBETİ BELİRSİZ

Cumhurbaşkanlığı’na, 24 Mayıs 2015 tarihinde 37. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki eski Merkez Bankası’nın binasında açılan Başbakanlık İzmir Çalışma Ofisi’nin kime tahsis edileceği ve/veya hangi amaçla kullanılacağını soran Murat Bakan’a “İzmir çalışma ofisinin tahsisi ve hangi amaçla kullanılacağına ilişkin planlama süreci devam etmektedir” yanıtı verildi.

EK BİNALARA DAİR BİLGİ VERİLMEDİ

CHP’li Bakan, “Başbakanlık Çankaya Köşkü, Başbakanlık Resmi Konutu, (Milli Müdafaa Caddesi’ndeki) (eski) Başbakanlık Merkez Bina, (Willy Brand Sokak’taki) Başbakanlık Ek Bina, (Necatibey Caddesi’ndeki) Başbakanlık Ek Bina ve Başbakanlık Basın Yayın Ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Binası kime/hangi kurum veya kuruluşa tahsis edilecek ve/veya hangi amaçla kullanılacaktır?” sorularını sordu.

Fuat Oktay tarafından verilen yanıtta, “Başbakanlık Merkez binası Adalet Bakanlığına devredilmiştir. Çankaya Yerleşkesi ise Cumhurbaşkanının makam çalışmalarında ve Ofis Başkanlıkları ile Politika Kurullarının büro hizmetlerinde kullanılmaya devam etmektedir” denildi.

Gelen yanıtta Başbakanlık ek binaları ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Binası’na ilişkin bilgi verilmedi.

BİNALARIN DURUMU

Başbakanlık tarafından kullanılan Ankara, İstanbul ve İzmir’de pek çok bina var. Bundan 81 yıl önce inşa edilen, 65 hükümete 31 başbakana ev sahipliği yapan Ankara Kızılay’daki Başbakanlık Merkez Binası’nın Adalet Bakanlığı’na verileceği daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. Mevcut Adalet Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın tam karşısında bulunan Başbakanlık merkez binası ile birlikte bölgenin bir Adalet Kampüsü olması planlanmıştı. Ankara’da içinde Atatürk’ün kullandığı Müze Köşk’ün de bulunduğu Çankaya Köşkü’nün akıbeti de gizliliğini koruyor. Köşke son ev sahipliği yapan eski Başbakan, şimdiki Meclis Başkanı Binali Yıldırım, sistem değişikliğinin ardından makamı kapatılsa da Çankaya Köşkü’nü bir program için kullanmıştı. Çankaya Köşkü’nün dışında Ankara’da Başbakanlık Resmi Konutu ve iki tane daha ek bina bulunuyor. Öte yandan İstanbul ve İzmir’de de Ahmet Davutoğlu tarafından açılan Başbakanlık Çalışma Ofisleri de bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.