Yerelin Sesi

Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda altın madalyayı Antikas kazandı

Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda altın madalyayı Antikas kazandı
16 Haziran 2021 - 9:13

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda altın madalyayı Antikas Zeytinyağı kazandı.

Antikas Zeytinyağı ödüle doymuyor. Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması Blend Kategorisi’nde altın madalyaya Antikas Zeytinyağları layık görüldü. Antikas, geçtiğimiz günlerde de Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 14. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödülleri’nde altın madalya sahibi olmuştu.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması, Edremit Venüs Otel’de düzenlendi. Birsen Can Pehlivan’ın kurucu ve yöneticiliğini üstlendiği yarışma 10 ülkeden, 24 jüri üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Arjantin, İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Tunus, Libya, Cezayir, Fransa ve İsrail gibi bir çok ülkenin katıldığı yarışmada Blend Kategorisi’nde altın madalyanın sahibi Somalı zeytinyağı markası “Antikas Zeytinyağları” oldu. Antikas Zeytinyağı kurucusu Ertuğrul Özcan, yarışmanın Türkiye’de yapılması için büyük emek veren Pehlivan’a teşekkür ederek “Bilgi birikimini bizlerle paylaştığı için minnettarız, iyi ki yollarımız kesişti” dedi.

Özcan “Eğer en iyi, en kaliteli zeytinyağını üretmek istiyorsanız bu işte en iyilerle çalışmalı, en iyi eğitimleri almalısınız. Dünya sürekli olarak bir gelişim içerisinde, ayak uydurmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Çalışmalarının altın madalyayla taçlanmasının mutluluk verici olduğunu dile getiren Özcan “Aldığımız bu ödülü tüm Türkiye’ye armağan ediyoruz. Bu ödül gelecekteki başarıların teminatıdır” diye konuştu.

“Sesimizi yükseltmeliyiz”
Özcan, uluslararası yarışmalar sayesinde yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da güzel dostluklar kurduklarını belirterek “Ülkemiz ve zeytinyağımız adına güzel işler yapabilmek için tüm zeytinyağı firmaları el ele vermeli, uluslararası arenada sesimizi yükseltmeliyiz” diye konuştu. Kısa süre önce markalaştıklarını ancak bu işi dört kuşaktır yaptıklarını hatırlatan Özcan “Oğullarım Özgün ve Oğuz da zeytinyağı ile ilgili her türlü eğitim ve tadım kurslarına ellerinden geldiğince katılıyorlar. Bu işte iyiler. İnanıyorum ki bu kalite, bu lezzet daha yıllarca nesilden nesile aktarılacak” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi